Sightseeing in Skierniewice Engine Shed in 2022

pl_road_sign_d-34-svg_

We would like to inform you that individual visitors can visit the shed during the scheduled events, starting from the Open Day on 3rd September 2022 (11.00-16.00). Open Days take place on every first Saturday of the month from May to October (last on 1st October 2022).

Organized groups can visit the Shed outside of the scheduled events after prior arrangement with tour coordinator. To arrange the date of the visit please call us (Sławomir Sidor, tel. 730 181 323) or contact us via email zwiedzanie@psmk.org.

Please note that we are a non-profit organization without a full-time employees. Therefore, there is no possibility to visit the shed without the prior arrangement with the guide or tour coordinator.

Zwiedzanie Parowozowni Skierniewice w 2024 r.

pl_road_sign_d-34-svg_

Szanowni Państwo,

informujemy uprzejmie, że w przypadku turystów indywidualnych najbliższym planowanym terminem zwiedzania Parowozowni Skierniewice jest Dzień Otwarty 6 i 7 lipca 2024 r. w godzinach 11:00-15:00.

Daty kolejnych takich wydarzeń, w trakcie których będzie można odwiedzić nasz obiekt znajdziecie Państwo w Kalendarzu Imprez.

Natomiast grupy zorganizowane, chcące zwiedzać nasz obiekt, przyjmujemy w miarę możliwości na bieżąco. Wymaga to jedynie wcześniejszego umówienia wizyty telefonicznie (kol. Sławomir Sidor, tel. 730 181 323) lub korespondencyjnie na adres e-mail: zwiedzanie@psmk.org.pl.

UWAGA!!! Jesteśmy organizacją pozarządową nie posiadającą etatowych pracowników. Z tego powodu poza wskazanymi terminami nie ma możliwości odwiedzin Parowozowni ad hoc bez uprzedniego umówienia się z naszym przewodnikiem!

Dzień Dziecka w Parowozowni

Nawet deszczowa pogoda nie zdołała popsuć czerwcowych Dni Otwartych – 1 i 2 czerwca 451 odwiedzających, małych i dużych, uczciło Dzień Dziecka wizytą w naszej Parowozowni. Na zwiedzających czekały nie tylko nasze stałe atrakcje, ale także możliwość przejażdżki pojazdem drogowo-torowym ratownictwa technicznego Unistar oraz stoiska Straży Ochrony Kolei i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny, a wszystkich zapraszamy za miesiąc na kolejne dni otwarte!

Dzień Dziecka w Parowozowni Dzień Dziecka w Parowozowni, pojazd ratownictwa technicznego Unistar Dzień Dziecka w Parowozowni, stoisko Straży Ochrony Kolei Dzień Dziecka w Parowozowni, stoisko Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

 

Majowe gościnne występy

Działalność naszego stowarzyszenia to nie tylko prace na terenie Parowozowni i udostępnianie jej obiektów dla zwiedzających. Równie ważnym obszarem aktywności jest promocja naszej placówki oraz inicjatyw, w które jesteśmy zaangażowani, poza murami Parowozowni.
Maj był wyjątkowo bogaty w okazje do „gościnnych występów”. Już 10 maja wraz z kolegami z Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi reprezentowaliśmy szlak Industrialne Łódzkie podczas dorocznej wystawy makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna zachęcając do odwiedzin obiektów związanych z tą inicjatywą.

Wystawa makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna Wystawa makiet kolejowych na dworcu Łódź Fabryczna, stoisko Industrialne Łódzkie

Kolejna okazja nadarzyła się dzięki zaproszeniu Stacji Muzeum – w sobotę 18 maja uczestniczyliśmy w Nocy Muzeów przybliżając ofertę naszej Parowozowni i szlaku Industrialne Łódzkie odwiedzającym.

Noc Muzeów na Stacji Muzeum, stoisko Industrialne Łódzkie i PSMK Noc Muzeów na Stacji Muzeum, stoisko Industrialne Łódzkie i PSMK

Nie zabrakło tez szansy na promocję lokalnie, można by rzec po sąsiedzku – dzięki zaproszeniu Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego uczestnicy Festiwalu Nauk, który odbył się 24 maja, mogli także odwiedzić nasze stoisko.

Festiwal Nauki, stoisko PSMK Festiwal Nauki, stoisko PSMK

Organizatorom tych wydarzeń serdecznie dziękujemy za zaproszenia a uczestnikom za zainteresowanie naszą ofertą turystyczną – zapraszamy do Parowozowni!

Jedyna taka noc w roku

To była jedyna taka noc w roku – 11 maja bramy Parowozowni przekroczyło 884 zwiedzających, aby zobaczyć jej wnętrza i eksponaty w wieczornej oprawie. Gwoździem programu była oczywiście specjalnie oświetlona na tą okazję kolekcja taboru w hali wachlarzowej. Poza naszymi stałymi atrakcjami, zwiedzający mogli też zapoznać się z tajnikami sterowania ruchem kolejowym u naszych południowych sąsiadów na interaktywnym stanowisku przygotowanym przez kolegów z Chornický železniční klub lub odwiedzić stoisko Stacji Muzeum.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym i zapraszamy ponownie w czerwcu!

Kolejowa Noc Muzeów 2024, Wittfeld Kolejowa Noc Muzeów 2024   Kolejowa Noc Muzeów 2024, ASEA
Kolejowa Noc Muzeów 2024 Kolejowa Noc Muzeów 2024, Chornický železniční klub   Kolejowa Noc Muzeów 2024, wystawa USRK

Sezon turystyczny 2024 rozpoczęty!

4 i 5 maja ponownie otworzyliśmy podwoje Parowozowni dla zwiedzających, tym samym inaugurując tegoroczny sezon turystyczny. Dopisała nie tylko pogoda, ale także frekwencja – 637 osób odwiedziło Parowozownię. Na zwiedzających czekały tradycyjne atrakcje naszego obiektu – hala wachlarzowa z kolekcją naszego taboru, wirtualna jazdy za nastawnikiem symulatora lokomotywy SM42, szansa poprowadzeni miniaturowego ruchu na kolejce ogrodowej, czy wreszcie zagłębienie się w tajniki urządzeń kryjących się w nastawniach na wystawie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

Dni otwarte 4-5 maja 2024 Dni otwarte 4-5 maja 2024
Dni otwarte 4-5 maja 2024 Dni otwarte 4-5 maja 2024

Ale to jeszcze nie koniec majowych atrakcji. Już w przyszłą sobotę (11 maja) zapraszamy na jedyne w roku wydarzenie, kiedy można zwiedzić Parowozownię po zmroku – Kolejową Noc Muzeów. Szczegóły wkrótce!

Sesja zdjęciowa w Parowozowni

Grupy rekonstrukcji historycznej 13. Batalion, Sojusz i Cyrk w trakcie sesji zdjęciowej na terenie Parowozowni.

W zeszłą sobotę (20 kwietnia) mieliśmy przyjemność gościć członków grup rekonstrukcji historycznych 13. Batalion, Cyrk i Sojusz na sesji zdjęciowej. Zabudowa, wnętrza i tabor Parowozowni posłużyły za tło do odtworzenia scen, jakie mogłyby mieć miejsce na terenie kolejowym w latach 80-tych XX wieku, z udziałem różnych służb mundurowych z tego okresu. Jak wypadła sesja, możecie przekonać się na stronie profilowej GRH Sojusz:

Półmetek remontu świetlika coraz bliżej

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki przyznania dotacji w ramach programu Ochrona zabytków. Miło nam zakomunikować, że Parowozownia otrzyma dotację wysokości 38 tys. zł z przeznaczeniem na remont kolejnego fragmentu świetlika, tym razem nad kanałem nr 10. Oznacza to, że po zakończeniu prac na tym odcinku, jeszcze tylko jeden kanał dzieli nas od półmetka prac nad rekonstrukcją oszklenia hali wachlarzowej.

Remont świetlika - stan na marzec 2024

Zapraszamy do Zabrza

Zapraszamy do Zabrza

Choć do rozpoczęcia sezonu turystycznego w Parowozowni został jeszcze miesiąc, już wkrótce możecie spotkać nas na XIV Międzynarodowych Targach Turystyki w Zabrzu. Znajdziecie nas pośród innych wystawców 5 i 6 kwietnia na Arenie Zabrze (ul. Roosvelta 81).

Zapraszamy!

Życzenia Wielkanocne

Życzenia wielkanocne

Parowozowe pomniki

Zawsze z zainteresowaniem śledzimy odbudowy historycznego taboru kolejowego. Jest to szczególnie interesujące, kiedy owoce takich prac pojawiają się w bliskości Parowozowni.

I właśnie od połowy stycznia w Grodzisku Mazowieckim, obok siedziby firmy Budokrusz S.A. ustawiona została bardzo starannie odbudowana lokomotywa Ty45-2560 (Chrzanów 2560/1950). Pochodzący z PMPPW parowóz grodziska firma zakupiła kilka lat temu w celu odbudowy i wyeksponowania. Prace podjęte przy maszynie trwały kilka miesięcy, a ich efekt jest bardzo pozytywny. Podczas renowacji parowozu najpierw usunięto stare powłoki malarskie a pojazd został zabezpieczony antykorozyjnie. Później zadbano o pełne skompletowanie, i kiedy to było potrzebne, dorabiano brakujące elementy wyposażenia. Części powyginane lub uszkodzone były naprawiane w doskonale wyposażonym warsztacie. Na koniec Ty45-2560 otrzymał staranne malowanie trwałymi lakierami. Transport lokomotywy z bazy, gdzie był odbudowywany, na teren centrali firmy Budokrusz S.A., odbył się na lawetach samochodowych nocą z 10 na 11 stycznia. Na miejscu, po ustawieniu lokomotywy na specjalnie ułożonym odcinku toru, wykonane zostały ostatnie prace – połączono parowóz z tendrem oraz zamontowano komin i osłonę zbieralnika pary (na czas transportu nie były zakładane). Warto dodać, że w końcowych pracach przy renowacji parowozu Ty45-2560, służąc swoją wiedzą, brało udział dwóch naszych Kolegów. Maszyna jest obecnie ustawiona na zamkniętym terenie więc uważamy, że tym bardziej warto poinformować miłośników dawanej kolei, że przybył nowy, starannie odrestaurowany pomnik techniki.

Ty45-2560 i Ty51-140 jeszcze pod parą. Transport Ty45-2560 Ty45-2560 na terenie Budokruszu Odrestaurowane wnętrze Ty45-2560

Drugi odbudowany parowóz – Ty2-220 (Grafenstaden 7875/1943, ostatni przydział MD Skierniewice, później wykorzystywany jako grzejka w Tłuszczu) 22 lutego został ustawiony w Piastowie, w pobliżu przystanku kolejowego. Chociaż maszyna nie jest jeszcze w pełni skompletowana i ciągle trwają prace nad aranżacją jej otoczenia, to już teraz stanowi ona ciekawą pamiątkę techniki a przy tym stała się interesującym akcentem w przestrzeni miejskiej Piastowa.

(ipa)

Ty2-220 Ty2-220

Gościliśmy Marszałka Województwa Łódzkiego

a7308773_0 Samorząd Województwa Łódzkiego od 2011 r. jest jednym z kluczowych partnerów w dziele rewitalizacji skierniewickiej Parowozowni i adaptacji jej do nowej, muzealnej funkcji. Dzięki zarządom i radnym trzech jego kadencji na prace remontowe przy budynkach naszego kompleksu trafiło aż 432 137 zł. Jest to około 1/4 ogólnych wydatków naszego Stowarzyszenia na ten cel. Dlatego szczególnie miło nam było gościć we wtorek 6 lutego 2024 r. Pana Grzegorza Schreibera – marszałka województwa łódzkiego. Była to okazja do podziękowania za okazane dotąd przez samorząd wsparcie, zapoznania Pana Marszałka z naszymi zbiorami oraz podyskutowania na temat kolejnych wyzwań stojących przed nami w najbliższych latach. Nasz Gość skorzystał również z okazji do obejrzenia praktycznie całego kompleksu skierniewickiej „szopy”.

a7308721 a7308847

Zdjęcia wizyty publikujemy dzięki uprzejmości Łódzkie.pl