Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

w_budzie2
Zmarł Stanisław Ludwik

Z wielkim smutkiem informujemy, że rankiem w dniu 9. lutego 2021 roku, w wieku zaledwie 70 lat odszedł na wieczną kolejarską służbę nasz Kolega, wieloletni Członek PSMK – Stanisław Ludwik. Staszek większość swego pracowitego życia poświęcił kolei. Jego pierwszym miejscem pracy była w końcu lat 60-tych ub. wieku Bieszczadzka Kolej (…)

ks04
Nowy wagon w zbiorach Parowozowni Skierniewice

Zawsze się zarzekaliśmy, że już mamy pełną „szopę” i oczywiście już nic więcej z taboru nie weźmiemy… I faktycznie tak jest. Ale co zrobić, jeśli ktoś chce nam przekazać za darmo i jeszcze dostarczyć na swój koszt kolejowy „ratytas”? A do takich niewątpliwie zaliczają się wagony typu Di21 (Cid21). Skoro (…)

1 procent podatku
Ryczałtowcy – zabytki kolejnictwa czekają na Wasz 1%!

Styczeń i luty dla tzw. ryczałtowców stanowią od kilku lat okres rozliczeń z fiskusem. Dlatego tradycyjnie już teraz myśląc o tych, którzy do 1 marca 2021 r. składają zeznania podatkowe, zwracamy się z prośbą o pamięć przy przekazywaniu 1% podatku. Dlaczego warto przekazać pieniądze właśnie nam? Dlatego, że każdego roku (…)

tki3refresh
Jaki był ten rok…

…co darował, co wziął? Czy nas wyniósł pod niebo, czy rzucił na dno? Jak co roku tą trawestacją hitu zespołu „Turbo” rozpoczynamy podsumowanie przebiegu mijającego roku. A był to rok, z powodu pandemii COVID-19, najdziwniejszy w blisko 35-letniej naszej działalności. Czyniąc więc zadość utrwalonej już tradycji i na przełomie 2020 i (…)

Sygnalizator z pasem świetlnym
Koniec roku na wystawie USRK

Nadszedł czas aby podsumować nasze tegoroczne osiągnięcia także na polu renowacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Pierwszym większym projektem rozpoczętym na samym początku roku była renowacja napędu zwrotnicowego typu lekkiego produkcji VES. Urządzenie już od dłuższego czasu oczekiwało na swoją kolej do remontu. Po wstępnym złożeniu i podłączeniu do nastawnicy suwakowej (…)

Na górę strony