Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

pl_road_sign_d-34-svg_
Zwiedzanie Parowozowni Skierniewice w 2024 r.

Szanowni Państwo, informujemy uprzejmie, że w przypadku turystów indywidualnych najbliższym planowanym terminem zwiedzania Parowozowni Skierniewice jest: Dzień Otwarty 1 i 2 czerwca 2024 r. w godzinach 11:00-15:00. Daty kolejnych takich wydarzeń, w trakcie których będzie można odwiedzić nasz obiekt znajdziecie Państwo w Kalendarzu Imprez. Natomiast grupy zorganizowane, chcące zwiedzać nasz obiekt, (…)

Kolejowa Noc Muzeów 2024
Jedyna taka noc w roku

To była jedyna taka noc w roku – 11 maja bramy Parowozowni przekroczyło 884 zwiedzających, aby zobaczyć jej wnętrza i eksponaty w wieczornej oprawie. Gwoździem programu była oczywiście specjalnie oświetlona na tą okazję kolekcja taboru w hali wachlarzowej. Poza naszymi stałymi atrakcjami, zwiedzający mogli też zapoznać się z tajnikami sterowania (…)

Dni otwarte 4-5 maja 2024
Sezon turystyczny 2024 rozpoczęty!

4 i 5 maja ponownie otworzyliśmy podwoje Parowozowni dla zwiedzających, tym samym inaugurując tegoroczny sezon turystyczny. Dopisała nie tylko pogoda, ale także frekwencja – 637 osób odwiedziło Parowozownię. Na zwiedzających czekały tradycyjne atrakcje naszego obiektu – hala wachlarzowa z kolekcją naszego taboru, wirtualna jazdy za nastawnikiem symulatora lokomotywy SM42, szansa (…)

Grupy rekonstrukcji historycznej 13. Batalion, Sojusz i Cyrk w trakcie sesji zdjęciowej na terenie Parowozowni.
Sesja zdjęciowa w Parowozowni

W zeszłą sobotę (20 kwietnia) mieliśmy przyjemność gościć członków grup rekonstrukcji historycznych 13. Batalion, Cyrk i Sojusz na sesji zdjęciowej. Zabudowa, wnętrza i tabor Parowozowni posłużyły za tło do odtworzenia scen, jakie mogłyby mieć miejsce na terenie kolejowym w latach 80-tych XX wieku, z udziałem różnych służb mundurowych z tego (…)

Remont świetlika - stan na marzec 2024
Półmetek remontu świetlika coraz bliżej

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki przyznania dotacji w ramach programu Ochrona zabytków. Miło nam zakomunikować, że Parowozownia otrzyma dotację wysokości 38 tys. zł z przeznaczeniem na remont kolejnego fragmentu świetlika, tym razem nad kanałem nr 10. Oznacza to, że po zakończeniu prac na tym (…)

Zapraszamy do Zabrza
Zapraszamy do Zabrza

Choć do rozpoczęcia sezonu turystycznego w Parowozowni został jeszcze miesiąc, już wkrótce możecie spotkać nas na XIV Międzynarodowych Targach Turystyki w Zabrzu. Znajdziecie nas pośród innych wystawców 5 i 6 kwietnia na Arenie Zabrze (ul. Roosvelta 81). Zapraszamy!

Na górę strony