Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

afisz-2020-new-a2
Zapraszamy w 2020 r. na 16 sezon turystyczny w Parowozowni Skierniewice

Zgodnie z wieloletnią już tradycją ze znacznym wyprzedzeniem publikujemy terminarz wydarzeń w Parowozowni Skierniewice na kolejny (tym razem 2020) rok. Jest to rok szczególny – aż trzech rocznic, które chcielibyśmy godnie uczcić: W maju minie 15 lat odkąd udostępniamy Państwu regularnie nasz obiekt; W sierpniu minie 100-lecie pomocy węgierskiej, która trafiła (…)

175lat
Mamy logo 175-lecia DŻWW

W przyszłym 2020 r. będziemy obchodzić 175-lecie powstanie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Tyle samo kolej jest obecna w Skierniewicach. Planujemy oczywiście tę rocznicę godnie uczcić, a pierwszym naszym krokiem w tym jest okolicznościowe logo obchodów opracowane przez naszego Kolegę Pawła Adamowicza. Z pewnością jednak na tym nie poprzestaniemy! Więcej szczegółów postaramy (…)

75576396_3235360963201789_6679742857697296384_n
Zakończyliśmy działania w ramach projektu finansowanego z programu Tu mieszkam, tu zmieniam

19 listopada 2018 r. Fundacja Santander Bank Polska​ ogłosiła wyniki IV edycji konkursu grantowego TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM i przyznała nam wsparcie w wysokości 5 000 zł na realizację projektu Wolontariusze na rzecz rewitalizacji zabytkowej Parowozowni Skierniewice. Aktywności związane z tym przedsięwzięciem zaczęliśmy jednak dopiero wiosną 2019 r., w znacznie (…)

dsc_0191
Zakończyliśmy I etap prac przy dwóch pojazdach

W 2019 r. prócz szeroko zakrojonych prac związanych z remontami budynków czy torów realizowaliśmy dwa projekty związane z renowacją taboru. Pierwszy z nich to wagon-platforma z 1912 r. Zbudowany został on w praskich Ringhofferovych zavodach jako węglarka przeznaczona dla Kolei Koszycko-Bohumińskiej. Niestety zmiany na przestrzeni dziesięcioleci sprawiły, że z oryginalnego (…)

ken54b
Sukces wspólnych wykładów z ursynowską Klubokawiarnią KEN54

Wiele lat temu nasze Stowarzyszenie organizowało w warszawskim Muzeum Techniki NOT odczyty dotyczące przede wszystkim historii kolei w Polsce. Obecnie z inspiracji ursynowskiej Klubokawiarni KEN54 słynącej z wykładów o tematyce kolejowej przynajmniej mamy wielką nadzieję, że wreszcie wróciliśmy do tej tradycji. Z okazji tegorocznego Święta Kolejarza przygotowane zostały dwa bardzo (…)

Na górę strony