Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

budmiej092020
Ruszył remont dachu dawnego budynku administracyjno-socjalnego

W połowie września 2020 r. ruszył pierwszy etap remontu dawnego budynku administracyjno-socjalnego Parowozowni. Odbywa się on dzięki wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego oraz ze środków pochodzących z 1% podatku. W jego trakcie zaplanowana została naprawa ceramicznego poszycia dachu – w tym celu już od wielu lat gromadziliśmy poniemieckie dachówki-karpiówki, które zastąpią (…)

do072020
Zapraszamy na październikowy Dzień Otwarty

Szanowni Państwo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zapraszamy w sobotę 3 października na kolejny Dzień Otwarty w Parowozowni. Jedyną rzeczą jaką nie ulegnie zmianie w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi są godziny otwarcia. Zapraszamy w godz. 11.00-18.00. Niestety większość atrakcji Parowozowni póki co będzie niedostępna. Na chwilę obecną jesteśmy w stanie zagwarantować (…)

mariabalicka_0
Wspomnienie o Marii Balickiej

Dużo wskazuje na to, że Jej przygoda z kolejarzem-noblistą Wł. St. Reymontem zaczęła się wtedy, kiedy PSMK przygotowywało obchody 160. rocznicy przyjazdu pierwszego pociągu Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej do Skierniewic. Było tak: w prologu trzydniowych obchodów przewidzieliśmy sesję popularno-naukową. Miały być referaty o powstawaniu „wiedenki” i o jej pierwszych parowozach. Sąsiadów (…)

20200913_154238
Kolejny eksponat w zbiorach Parowozowni

Eksponaty w Parowozowni Skierniewice, to nie tylko tabor czy urządzenia sterowania ruchem kolejowym, ale także wiele innych przedmiotów, zarówno bezpośrednio, jaki pośrednio związanych z tematyka kolejnictwa. Wśród tych ostatnich znajdują się także wytwory rąk artystów. W niedzielę 13 września 2020 r. nasza kolekcja wzbogaciła się o kolejne dzieło sztuki o (…)

odwolane
Odwołujemy Specjalne Dni Otwarte z okazji Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw

Szanowni Państwo, w związku z tym, że władze miasta Skierniewice zrezygnowały w tym roku z organizacji Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw bezprzedmiotowa stała się organizacja naszych Specjalnych Dni Otwartych 19 i 20 września 2020 r. Do zobaczenia więc w trakcie zwykłego Dnia Otwartego 3 października 2020 r.!

Na górę strony