Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

dscf7669
Wagon kryty z Piotrkowa Tryb. odbudowany!

Blisko 2,5 roku temu informowaliśmy o złożonej akcji ratowania dwóch wagonów towarowych znajdujących się na terenie dawnego Punktu Przeglądów Kontrolnych nieczynnej lokomotywowni w Piotrkowie Trybunalskim. Dość nieoczekiwanie okazało się wtedy po 25 latach, że stanowią one naszą własność. Wówczas typowy pruski wagon kryty pojechał do Krakowa, gdzie miał stanąć jako (…)

dsc_0439
Wieści z Centrali

Wraz z spadającymi temperaturami życie w Parowozowni przybiera bardziej utajone przed „nieuzbrojonym okiem” formy. Jedną z takich, na co dzień niewidocznych aktywności są prace na wystawie kolejowych urządzeń telekomunikacyjnych. Prace tego typu umożliwiają urządzenia ogrzewcze w pomieszczeniach „karmione” wyciętymi kilka tygodni temu w zasiekach i pociętymi na szczapki gałęziami i (…)

Logo 1 procent, duże
Dziękujemy za 1%!

Koniec roku to dogodny moment do wszystkich podsumowań – także dotyczących kwoty pieniędzy uzyskanej przez Stowarzyszenie z tytułu bycia Organizacją Pożytku Publicznego. Według danych Ministerstwa Finansów w 2018 r. otrzymaliśmy łącznie 31 663,30 zł z odpisów 1% podatku za 2017 r. Ta kwota uplasowała nas jako lidera pośród organizacji zajmujących (…)

47338993_308748109851327_6238143687646248960_n
Zmarł Dariusz Podsiadły

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci naszego Kolegi z Opola Lubelskiego Dariusza Podsiadły. Był członkiem PSMK od pierwszych miesięcy istnienia naszego Stowarzyszenia. Jako wielki pasjonat kolei wąskotorowej ze swojego miasta działania na rzecz zachowania dziedzictwa kultury technicznej kolei od lat realizował jako wolontariusz Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Pogrzeb Dariusza (…)

img_1230
Na wystawie usrk praca nie ustaje!

Od wakacji realizowaliśmy prace w ramach projektu Wolontariusze na rzecz rozwoju parowozowni Skierniewice sfinansowanego w ramach programu Tesco Polska Decydujesz – Pomagamy. W głosowaniu klientów zajęliśmy II miejsce, w związku z tym otrzymaliśmy grant w wysokości 3 000 zł. Podstawowym celem naszej aplikacji było wykonanie prac mających na celu rozbudowę (…)

Na górę strony