Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

odwolane
Przypominamy o odwołaniu Święta Kolejarza w Parowozowni

Szanowni Państwo, przypominamy, że zaplanowane na 28 listopada Święto Kolejarza w Parowozowni, ze względu na obecną sytuacje epidemiczną jest odwołane. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy mogli Was gościć u nas w pełnym zakresie – niestety dopóki sytuacja jest niepewna nie podejmujemy się opublikowania naszego „rozkładu jazdy” na rok przyszły, (…)

fanimani0402
Zachęcamy do wspierania nas dzięki Fani Mani!

Szanowni Państwo, czas mamy szczególny, gdy potrzeby zabytków zwłaszcza techniki schodzą na dalszy plan. Niestety korozja metali czy erozja murów oraz gnicie drewna nie znają pojęcia epidemii i nie chcą bynajmniej z tego powodu zahamować. Zdajemy sobie sprawę, że tym roku (a być może i w kolejnym) będziemy zdani przede (…)

en57-919
EN57-919 trafił do Skansenu w Karszniacach

Kilka miesięcy temu nasze Stowarzyszenie dostało propozycję przyjęcia do swoich zbiorów elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57-919 – najstarszego obecnie przedstawiciela tej serii będącego własnością Samorządu Województwa Łódzkiego. Inicjatorem tego pomysłu był Pan Marszałek Grzegorz Schreiber. Po długich dyskusjach uznaliśmy jednak, że nie mamy odpowiednich warunków do zapewnienia temu kompletnemu i czynnemu (…)

s324
Nowe „serce” dla Ls60-336

Wiele lat temu do naszych zbiorów trafiła Ls60-336 – ostatnia skierniewicka lokomotywa obsługująca bocznicę zakładową. Ofiarodawcą był znany producent okien firma „Veka”, a pojazd pochodził z Fabryki Urządzeń Odlewniczych „Fumos” mieszczącej się na terenie obecnie zajmowanym przez naszego Darczyńcę. Niestety w momencie upadku „Fumosu” wyłączono ogrzewanie budynków, w tym i (…)

skanowanie0094
Mamy kolejny grant na naszą działalność

26 października dostaliśmy radosną informację o przyznaniu przez Fundację BGK naszemu Stowarzyszeniu grantu na realizację projektu: Polak-Węgier dwa bratanki – i do kolei, i do szabli i do szklanki. Upamiętnienie transportu węgierskiej pomocy wojskowej z sierpnia 1920 r. Środki od Grantodawcy w kwocie 30 000 zł wykorzystamy na kontynuację renowacji (…)

Na górę strony