Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

spacer-zaduszkowy-1a_2
Zapraszamy na Spacer Zaduszkowy

Wraz z Fundacją Grupy PKP, zapraszamy we wtorek 2 listopada 2021 r. na tradycyjny już Spacer Zaduszkowy na warszawskich Starych Powązkach. Tym jednak razem nasz Kolega Marek Moczulski, w roku poprzedzającym przyszłoroczną 160. rocznicę uruchomienia Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej, poprowadzi zainteresowanych szlakiem grobów kolejarzy i osób związanych z tą historyczną linią (…)

20211016_172803
Ostatni Wieczór z parowozami…

W sobotę 16 października 2021 r., przy okazji naszego obozu wolontariackiego, który dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa, zaprosiliśmy wszystkich chętnych na wieczorne zwiedzanie Parowozowni. Prawdopodobnie z ostatniej już w tym roku możliwości odwiedzin naszego obiektu skorzystało 6️⃣5️⃣ osób 🙂. Dziękujemy!

20210821_120924
Zapraszamy na kolejny Obóz Wolontariacki

Szanowni Państwo, powróciliśmy z naszymi Obozami Wolontariackimi! Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji na kolejny turnus, który odbędzie się w naszej Parowozowni w dniach 16-18 października 2021 r. W trakcie jego planujemy prace porządkowe w dawnych zasiekach węglowych. Każdego kolejnego dnia przewidujemy początek prac około godz. 10.30 i kontynuację ich do (…)

20211002_121209
Zakończyliśmy tegoroczny cykl planowych Dni Otwartych w Parowozowni Skierniewice

Ostatni z tegorocznych Dni Otwartych przeszedł do historii. W piękną i słoneczną sobotę 2 października 2021 r. dane nam było gościć 1️⃣7️⃣1️⃣ osób. Tegoroczny sezon był zdecydowanie lepszy niż ubiegłoroczny i w tych nadal trudnych czasach udało się nam podwoić liczbę gości w stosunku do 2020 r. Niemniej jednak są (…)

img_5954
Urządzenia sterowania ruchem kolejowym z Grabowa trafiły do zbiorów PSMK

Urządzenia sterowania ruchem kolejowym stanowią drugi pod względem ilości element naszej kolekcji umieszczonej w Parowozowni Skierniewice. Zarazem jest to największy kompleksowo gromadzony zbiór tego typu przechowywany w polskich placówkach z zakresu muzealnictwa kolejowego. Zazwyczaj o sprowadzaniu tego typu eksponatów z wielu przyczyn nie mogliśmy napisać w racjonalnych terminach po przeprowadzeniu (…)

Na górę strony