Parowozowe pomniki

Zawsze z zainteresowaniem śledzimy odbudowy historycznego taboru kolejowego. Jest to szczególnie interesujące, kiedy owoce takich prac pojawiają się w bliskości Parowozowni.

I właśnie od połowy stycznia w Grodzisku Mazowieckim, obok siedziby firmy Budokrusz S.A. ustawiona została bardzo starannie odbudowana lokomotywa Ty45-2560 (Chrzanów 2560/1950). Pochodzący z PMPPW parowóz grodziska firma zakupiła kilka lat temu w celu odbudowy i wyeksponowania. Prace podjęte przy maszynie trwały kilka miesięcy, a ich efekt jest bardzo pozytywny. Podczas renowacji parowozu najpierw usunięto stare powłoki malarskie a pojazd został zabezpieczony antykorozyjnie. Później zadbano o pełne skompletowanie, i kiedy to było potrzebne, dorabiano brakujące elementy wyposażenia. Części powyginane lub uszkodzone były naprawiane w doskonale wyposażonym warsztacie. Na koniec Ty45-2560 otrzymał staranne malowanie trwałymi lakierami. Transport lokomotywy z bazy, gdzie był odbudowywany, na teren centrali firmy Budokrusz S.A., odbył się na lawetach samochodowych nocą z 10 na 11 stycznia. Na miejscu, po ustawieniu lokomotywy na specjalnie ułożonym odcinku toru, wykonane zostały ostatnie prace – połączono parowóz z tendrem oraz zamontowano komin i osłonę zbieralnika pary (na czas transportu nie były zakładane). Warto dodać, że w końcowych pracach przy renowacji parowozu Ty45-2560, służąc swoją wiedzą, brało udział dwóch naszych Kolegów. Maszyna jest obecnie ustawiona na zamkniętym terenie więc uważamy, że tym bardziej warto poinformować miłośników dawanej kolei, że przybył nowy, starannie odrestaurowany pomnik techniki.

Ty45-2560 i Ty51-140 jeszcze pod parą. Transport Ty45-2560 Ty45-2560 na terenie Budokruszu Odrestaurowane wnętrze Ty45-2560

Drugi odbudowany parowóz – Ty2-220 (Grafenstaden 7875/1943, ostatni przydział MD Skierniewice, później wykorzystywany jako grzejka w Tłuszczu) 22 lutego został ustawiony w Piastowie, w pobliżu przystanku kolejowego. Chociaż maszyna nie jest jeszcze w pełni skompletowana i ciągle trwają prace nad aranżacją jej otoczenia, to już teraz stanowi ona ciekawą pamiątkę techniki a przy tym stała się interesującym akcentem w przestrzeni miejskiej Piastowa.

(ipa)

Ty2-220 Ty2-220

Na górę strony