Urządzenia sterowania ruchem kolejowym z Grabowa trafiły do zbiorów PSMK

img_6044 Urządzenia sterowania ruchem kolejowym stanowią drugi pod względem ilości element naszej kolekcji umieszczonej w Parowozowni Skierniewice. Zarazem jest to największy kompleksowo gromadzony zbiór tego typu przechowywany w polskich placówkach z zakresu muzealnictwa kolejowego. Zazwyczaj o sprowadzaniu tego typu eksponatów z wielu przyczyn nie mogliśmy napisać w racjonalnych terminach po przeprowadzeniu akcji. Z drugiej strony nie były to działania aż tak widowiskowe, jak nasz ostatni transport z początku wakacji 2021 r.

img_6021 W 2020 r. otrzymaliśmy propozycję przyjęcia do kolekcji niemal kompletnych scentralizowanych mechanicznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym z lat 1950. wciąż zamontowanych na położonej na peryferiach Ostrołęki stacji Grabowo zlokalizowanej na linii kolejowej prowadzącej do Wielbarku. Warunkiem zgody na modernizację tej stacji było przekazanie jej wyposażenia na cele muzealne, a służby konserwatorskie jako najlepszą instytucję, której można powierzyć te eksponaty wskazały nasze Stowarzyszenie. Wobec takiego obrotu spraw podjęliśmy przysłowiową rękawice i zgodziliśmy przyjąć także i te urządzenia.

img_5954 Niestety czas pandemiczny nie był tu dla nas specjalnie łaskawy i sprawy nabierały powoli tempa. Przede wszystkim musieliśmy pojechać do Grabowa i na gruncie sprawdzić, czy oferowane nam eksponaty faktycznie są interesujące oraz jaki jest ich stan techniczny. Kolejnym krokiem była dokładna inwentaryzacja tego co tam się znajduje. Uznaliśmy, że faktycznie rzecz jest warta zachodu – nastawnica ze skrzynią zależności na 24 suwaki to dość rzadka okazja. Podobnie było ze znormalizowaną tarczą manewrową. Po tych czynnościach mogliśmy wskazać co dokładnie powinno w przyszłości wyjechać do Skierniewic.

img_5960 Ostatecznie udało nam się pozyskać komplet urządzeń wewnętrznych, czyli:

  • nastawnicę mechaniczną typu znormalizowanego
  • i naprężacze grupowe.

Spośród urządzeń zewnętrznych pozyskaliśmy m.in.:

  • semafory;
  • tarczę manewrową;
  • napędy zwrotnicowe;
  • rygle;
  • rogatkę mechaniczną
  • i osprzęt pędniowy.

Po ukończeniu formalności można było się przemieścić urządzenia do Skierniewic. Tym razem nie musieliśmy jednak sami prowadzić demontażu. Zarówno przygotowanie eksponatów do drogi, jak również ich transport zapewniły nieodpłatnie firmy wykonujące modernizację stacji – w dwóch rzutach dotarły one w lipcu do Parowozowni.
Obecnie nowe eksponaty są magazynowane m.in. w ich docelowym miejscu eksponowania oraz przygotowywane częściowo do udostępnienia zwiedzającym.
20210702_131445 20210702_133836
20210701_131357 20210701_130241
20210702_135525 20210702_135735

HISTORYCZNE MECHANICZNE URZĄDZENIA STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM Z STACJI GRABOWO TRAFIŁY DO KOLEKCJI PSMK DZIĘKI DAROWIŹNIE

PKP PLK - zarządca narodowej sieci kolejowej

Na górę strony