Zakończenie Warsztatów Edukacji Technicznej

Zakończyły się Warsztaty Edukacji Technicznej – przedsięwzięcie trwające od 1 lipca 2007 r. a zorganizowane i przygotowane przez młodych członków PSMK. Warsztaty wpisywały się w program „Młodzież w Działaniu” firmowany przez Unię Europejską – i to pozwoliło, aby w dużej części były z unijnych funduszy współfinansowane.

Ideą realizowanego przez nas programu było oswojenie młodych ludzi z elementarnymi działaniami technicznymi. Było to swojego rodzaju uzupełnienie szkolnych prac ręcznych czy umiejętności zdobywanych w „przekazach rodzinnych”. Tyle, że zajęcia nie były szkolnymi lekcjami. Wypełniały czas wolny a wiedzę i umiejętności wnosiły w niekonwencjonalnych formach. Zakładaliśmy bowiem, że każdy uczestnik warsztatów chętnie zapozna się z różnorodnymi pracami technicznymi szczególnie wtedy, kiedy ich końcowy efekt będzie pożyteczny i… co tu dużo mówić: niecodzienny. Założyliśmy więc, że odbudowa 120-letniego wagonu takie warunki spełni.

O różnorodnych zajęciach w jakich można było uczestniczyć w ramach Warsztatów pisze młodzież na podstronie WET. My przedstawiamy „poligon”, na którym można było nabywać i ćwiczyć swoje techniczne umiejętności. Warto zauważyć, że po skończonych działaniach „poligon” jest w perfekcyjnym stanie, w odróżnieniu od wyglądu i stanu technicznego wagonu z czasu, kiedy prace się zaczynały.

Steinfurt przed renowacją, bok Steinfurt po renowacji

W ramach Warsztatów Edukacji Technicznej został odbudowany 120-letni wagon osobowy – od teraz ozdoba naszej skierniewickiej kolekcji zabytkowych pojazdów kolejowych. O jego historii i przyjętych danych do wykonania oznaczeń pisaliśmy na tej stronie. Teraz pokazujemy najnowszą fotografię historycznego pojazdu. „Eksperci” – starsi koledzy z PSMK zadbali aby prace przy wagonie były wykonane zgodnie z oryginalną dokumentacją. Patrząc na wagon, zachwycając się jego archaiczną urodą warto uświadomić sobie, że już w przyszłym sezonie będzie jednym z chętniej oglądanych eksponatów.

Na razie, na zimowe i wiosenne, sobotnie popołudnia pozostało jeszcze kilka prac wykończeniowych. Zajmą się nimi członkowie PSMK już poza formułą Warsztatów. Ale wcale nie umniejsza to zasług jakie nasza (stowarzyszeniowa, skierniewicka i dojeżdżająca spoza Skierniewic) młodzież ma w przeprowadzonej odbudowie „Steinfurta”. Gratulujemy i dziękujemy!

Na górę strony