XIX Targi Turystyczne „Regiony – Na styku kultur”

XIX Targi Turystyczne, stoisko PSMK XIX Targi Turystyczne, stoisko PSMK

Przygotowaliśmy eksponaty, nasypaliśmy karbidu do lampek, przebraliśmy się w mundury i pojechaliśmy do Łodzi… na XIX Targi Turystyczne „Regiony – na styku kultur”. Nasze skromne (bo wszystko zaczyna się i kończy na okienku kasowym…), ale własne stoisko ustawiliśmy na tej prestiżowej imprezie po raz pierwszy. Nie była to jednak pierwsza obecność PSMK na targach, bowiem już dwa lata temu współorganizowaliśmy stoisko Skierniewic, zaproszeni przez Urząd Miasta.

W tym roku do Łodzi zjechało 120 wystawców reklamujących prawie wszystkie zakątki naszego kraju, a także Europy. Interesująco, jak zawsze zaprezentowali się gospodarze – gród i region miasta nad Łódką. Bardzo efektownie promował się Śląsk i Nowosądecczyzna. Na stoiskach innych miast i regionów pokazano również bardzo wiele. W zasadzie każdy, kto choć trochę interesuje się geografią, przyrodą i dziejami własnego kraju, znalazł coś dla siebie. Polska, jej zróżnicowane krajobrazy i historia oraz z roku na rok lepszy standard oferowany turystom – staje się, co widać było w Łodzi wyraźnie – krajem naprawdę ciekawym dla każdego, nawet wybrednego globtrotera.

XIX Targi Turystyczne, stoisko Przewozów Regionalnych XIX Targi Turystyczne, stoisko miasta Skierniewice

Wśród atrakcji, widoków gór i jezior, prezentacji folkloru i lokalnych smakołyków, na targach nie zabrakło akcentu dla nas najważniejszego. Kolejarskie mundury i czapki widać było w kilku miejscach: u naszych targowych sąsiadów – Spółki Przewozy Regionalne (jedynego przewoźnika prezentującego się w Łodzi), na stoisku Regionu Łódzkiego, gdzie prezentowała swe walory Kolej Rogowska i – co oczywiste – u nas. Piękno dróg żelaznych przewijało się również w folderach i wydawnictwach Wielkopolski (Wolsztyn) i Kujawsko-Pomorskiego (Kolej Żnińska). Kolejowego akcentu, jak zawsze nie zabrakło na wystawie Urzędu Miasta Skierniewice. W tegorocznym image stoiska stylizowanym na „czasy PRL-u” jednym z bardziej widocznych elementów była replika sgrafitta zdobiącego ściany hallu kasowego skierniewickiego dworca.

XIX Targi Turystyczne, stoisko PSMK

Nasza cztero-, a chwilami także i pięcioosobowa „drużyna targowa” przez trzy dni dzielnie trwała na posterunku. Udzielaliśmy wywiadów, pozowaliśmy w swych zabytkowych już dzisiaj mundurach do zdjęć. Informowaliśmy o naszej idei, o walorach zabytkowej kolei i jej wpływie na rozwój regionalnej turystyki. Rozdawaliśmy ulotki reklamowe. Sądząc po liczbie rozdanych materiałów, o Stowarzyszeniu i skierniewickiej Parowozowni a także o sąsiadujących z parowozownią atrakcyjnych miejscach Skierniewic i okolicy, dowiedziało się wiele setek tak zwiedzających jak i osób „z branży”. Do Łodzi wrócimy za rok, natomiast na kolejnych targach turystycznych będzie można nas spotkać już w kwietniu (w Żyrardowie) oraz w maju (w Zabrzu).

Na górę strony