Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Nadzwyczajne Dni Otwarte w Parowozowni, jak co roku trwały w czasie toczącego się w tym czasie w Skierniewicach Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw (18 i 19 września). Zwiększona mobilność mieszkańców oraz napływ do miasta osób przyjezdnych, a także piękna słoneczna pogoda sprawiły, że kolejny raz zabytkową Parowozownię i jej zbiory odwiedziło wiele osób – w sobotę 308, a w niedzielę 522 zwiedzających. Nawet się nie obejrzeliśmy jak w czasie tego wrześniowego weekendu liczba zwiedzających przekroczyła 2500 osób (!).

Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów 2010 Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów 2010

Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów 2010, Łupia Express

Pokazywaliśmy wystawę historycznego taboru (na wachlarzu) oraz halę warsztatu ze starymi maszynami i oryginalną kuźnię z wyposażeniem z lat 50. XX w. Prócz tego w sobotę na torze „59” oczekiwała lokomotywka Ls40 ze 121. letnim wagonem 4 kl. – nasz firmowy skład „Łupia Express”. Można było skorzystać z krótkiej przejażdżki (do bramy i z powrotem), a upoważniały do niej kartonowe, pamiątkowe bilety. W czasie Nadzwyczajnego Dnia Otwartego, te specjalnie przygotowane bilety miały swoją premierę. Co prawda pociąg „kursował” jedynie w sobotę ale za to odbył 8 kursów i to przy 100% zapełnieniu wagonu.

Podróżnymi ekspresu opiekowali się dwaj umundurowani kolejarze – pierwszy we współczesnym uniformie przewoźnika „Koleje Mazowieckie”, drugi w historycznym mundurze polskiego kolejarza z lat 50. XX w. Obaj udzielali także informacji o eksponowanym przed halą wachlarzową taborze.

Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów 2010, Parowozownia Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów 2010, Parowozownia

Największym zainteresowaniem cieszył się unikatowy parowóz Pd5, od kwietnia br. jeden z najnowszych, a zarazem najciekawszych eksponatów naszej kolekcji. W czasie zwiedzania Parowozowni jeden ze zwiedzających sprawił miłą niespodziankę. Pan Andrzej Lewandowski podarował starą torbę maszynisty parowozowego. Będzie to cenny eksponat w naszych zbiorach. Dziękujemy!

(ipa) fot.: J. Kurowska-Ciechańska, E. Przybył

Na górę strony