SR71-04 nowym eksponatem w Parowozowni Skierniewice

mdsc_0177 Staropolskie przysłowie głosi, że od przybytku głowa nie boli, a my się bardzo często zarzekamy, że już nigdy nie chcemy więcej nowych eksponatów do Parowozowni Skierniewice. Co jednak zrobić, jak ktoś nam oferuje pojazd całkowicie za darmo i jeszcze na dodatek przygotowany do ekspozycji? Czy można odmówić takiej propozycji? Oczywiście, że nie i tak też stało się z SR71-04 podarowanym nam przez PKP Energetyka. Można oczywiście zastanawiać się co robi u nas tak młoda konstrukcja. Biorąc jednak pod uwagę, że większość egzemplarzy z tej krótkiej serii zezłomowano i szynowe pojazdy pomocnicze rzadko trafiają do zbiorów muzealnych, odpowiedź nasuwa się sama.

dsc_0435 Cała historia zaczęła się wiosną 2018 r. W lipcu udaliśmy się do dawnej Parowozowni Strzemieszyce (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej) dokonać wyboru jednego spośród dwóch znajdujących się w tamtejszej Sekcji Specjalnej ds. Utrzymania Pojazdów Szynowych SR-ów. Zdecydowaliśmy się na starszy i będący zarazem bardziej kompletnym pojazd oznaczony numerem 04, zbudowany przez ZNTK w Lubaniu Śląskim w 1975 r. Jest to najstarszy zachowany wagon tej serii. Po oględzinach mogła ruszyć cała machina administracyjna związana z procedurą przekazania go nam na własność. Rozpoczęliśmy też poszukiwania środków na transport.

SONY DSC W tak zwanym międzyczasie wagon trafił na malarnię, gdzie uzyskał nową malaturę. Jego wnętrze zaś zostało uporządkowane i uzupełnione. Równolegle rozpoczęło się załatwianie transportu wagonu. Ze względów technicznych wchodził tylko przewóz drogowym zestawem niskopodwoziowym. W połowie września SR71-04 był gotów do drogi do Skierniewic.W związku z tym nasz wybór padł tradycyjnie na zamojską firmę „Panas Transport”, z którą zawsze wybornie nam się współpracowało przy kilku już podobnych akcjach i która słynie z życzliwości także dla kolejowych zabytków.

mdsc_0141 Bez zbędnych korowodów, za akceptowalną dla nas cenę i a przede wszystkim błyskawicznie i bezpiecznie zamojska firma przetransportowała pojazd z Dąbrowy Górniczej do Skierniewic. 24 września SR71 został załadowany pod naszą kontrolą w Strzemieszycach, a już rano 25 września znalazł się na skierniewickich torach rozładowany przez kolejną grupę naszych wolontariuszy. Dzięki profesjonalizmowi pracowników „Panas Transport” nasz nowy eksponat dotarł do naszej „szopy” w doskonałej kondycji i mógł spokojnie oczekiwać wewnątrz hali wachlarzowej swej premiery przed Gośćmi Parowozowni.

SONY DSC SONY DSC Na Dzień Otwarty 6 października 2018 r. zaplanowaliśmy uroczyste przekazanie pojazdu do kolekcji Stowarzyszenia. W obecności m.in. wiceprzewodniczącego Rady Miasta Skierniewice Pana Dariusza Chęcielewskiego pełnomocnik Zarządu PKP Energetyka Pan Marcin Zalewski przekazał oficjalnie pojazd w ręce naszej wiceprezes Judyty Kurowskiej-Ciechańskiej. Po przecięciu wstęgi pojazd stanął otworem dla licznie zgromadzonych gości.
dsc_0546 SONY DSC

Pojazd odnowiła i przekazała do kolekcji PSMK

znak_podstawowy_dwuwierszowy.jpg

TRANSPORT POJAZDU WSPARLI
silesiatransport fundacja_logo_rgb
oraz liczni darczyńcy indywidualni

Wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania pojazdu oraz sfinansowania jego transportu jeszcze raz dziękujemy. Szczegółowe rozliczenie zbiórki opublikujemy w późniejszym terminie.

Na górę strony