Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” w Parowozowni

W niedzielny wieczór 14 października, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mieszkańcy Skierniewic mogli obejrzeć historycznych wnętrzach naszej hali maszyn Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” poświęcony przedmiotowej bitwie.

87260015 Zgodnie z informacją autorów spektaklu w batalii z przełomu listopada i grudnia 1914 r., nazywanej w późniejszym okresie Bitwą Łódzką, w ciągu 26 dni straciło życie 200 tysięcy żołnierzy, w tym wielu Polaków wcielonych do armii zaborców. Ginęli oni w bratobójczym wręcz starciu. Wielka danina krwi przelanej sprawiła, że pomysłodawcy wydarzenia postanowili przywrócić łączność z tamtym wydarzeniem wybierając formę rock oratorium. Ich wypowiedź nosi więc cechy i koncertu i spektaklu i … aktu modlitewnego, w którym wykonawcy wraz z widzami podejmują wspólne działania.

87260028 Spektakl, realizowany przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Michała Seweryńskiego – Wicemarszałka Senatu RP. Premiera jego miała miejsce 15 sierpnia 2017 w Instytucie Europejskim w Łodzi. Prezentacja w Skierniewicach dofinansowana została ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości w ramach programu „Kultura Dostępna”.

87260029 Słowa: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias, Bogdan Loebl
Muzyka: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Zbigniew Nikodemski
Wykonanie: KGBand
Scenariusz: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias
Reżyseria: Remigiusz Caban
Dramaturgia: Remigiusz Caban, Adam Słowik
Scenografia: Grzegorz Zieliński
Współpraca realizacyjna: Witold Ancerowicz
Producent wykonawczy: Andrzej Słowik, Adam Słowik

Na górę strony