Idea Warsztatów Edukacji Technicznej
Działając już od kilku lat w Polskim Stowarzyszeniu Miłośników Kolei odczuwaliśmy brak sprawnego wagonu osobowego, który moglibyśmy wykorzystywać podczas okazjonalnych przejazdów, organizowanych z myślą o Gościach odwiedzających Parowozownię. Co gorsza, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nas, młodych ochotników działających w PSMK jest niewielu i szanse na rychłą odbudowę wagonu osobowego były raczej małe. Zastanawiając się co z tym zrobić, trafiliśmy na informację o europejskim programie „Młodzież w Działaniu”. Przeczytaliśmy zasady i regulamin uczestnictwa w programie i doszliśmy do wniosku, że udział w nim jest dla nas dużą okazją. Zgodnie z wymaganiami utworzyliśmy Grupę Inicjatywną, której członkowie opracowali i złożyli wniosek o dofinansowanie w ramach Akcji 1.2: „Inicjatywy młodzieżowe”. Nasz projekt nazwaliśmy Warsztaty Edukacji Technicznej „PAROWOZOWNIA”. Wniosek został zaakceptowany za pierwszym razem i od 1 lipca 2007 przystąpiliśmy do jego realizacji.
Celem projektu jest renowacja starego wagonu pasażerskiego, zbudowanego w pruskich zakładach w Królewcu w 1889r. Od nazwiska właściciela zakładów wytwórczych, pojazd potocznie nazywany jest „Steinfurtem”, chociaż poprawnie należałoby mówić „fakultativwagen”. Jest to jeden z najstarszych zachowanych w Polsce wagonów osobowych – prawdziwa „perełka” skierniewickiej Parowozowni. Do udziału w remoncie pojazdu zachęcamy wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku i płci. Można się do nas przyłączyć na każdym etapie zaawansowania projektu.
W naszych działaniach chcemy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze, mamy nadzieję, że uczestnicy Warsztatów zainteresują się historią Skierniewic (i okolic) – poznając historię kolei, która już od ponad 160 lat związana jest z tym miastem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie przez Skierniewice przebiegała pierwsza na ziemiach polskich linia kolejowa, ani z tego, jak wielki postęp cywilizacyjny dokonał się dzięki obecności kolei w codziennym życiu mieszczan. Po drugie, chcemy w pewien sposób uzupełnić braki w szkolnictwie – zajęcia techniczne w większości szkół stoją na bardzo niskim (żeby nie powiedzieć „nieżyciowym”) poziomie. Uważamy, że program „Młodzież w Działaniu” daje nam szansę realizacji obydwu tych założeń. Każdego uczestnika Warsztatów będziemy starali się nauczyć m.in.:
- właściwej organizacji stanowiska pracy;
- bezpiecznej obsługi podstawowych elektronarzędzi, takich jak szlifierki, wiertarki;
- technik zabezpieczania antykorozyjnego metali;
- obróbki i zabezpieczania drewna.
Mamy ku temu możliwość, ponieważ PSMK udostępnia nam narzędzia i całą infrastrukturę potrzebną do odbudowania wagonu. Duże znaczenie ma również fakt, że spotkania robocze odbywać się będą w muzealnej Parowozowni Skierniewice – wśród zabytkowych parowozów, wagonów i lokomotyw, gromadzonych i zabezpieczanych przez członków Stowarzyszenia.
Poza częścią praktyczną przeprowadzimy również kilka interesujących prelekcji na temat historii kolei oraz szkolenia z zakresu obsługi maszyn warsztatowych, znajdujących się w Parowozowni. Remont wagonu będzie prowadzony równolegle do nauki, dzięki czemu uczestnicy Warsztatów będą mogli „na bieżąco” wykorzystywać zdobywane umiejętności.
Na zakończenie Warsztatów (czyli w październiku 2008r.), ich uczestnicy będą mieli okazję jako pierwsi skorzystać z odbudowanego wagonu – nagrodą za wysiłek włożony w renowację zabytku będzie przejażdżka „Steinfurtem”, a następnie piesza lub rowerowa wycieczka po pięknych szlakach turystycznych Puszczy Bolimowskiej, mieniącej się złotem polskiej jesieni. Będzie także coś dla ciała – uroczyste ognisko z pieczeniem kiełbasek ;-)
Tyle w skrócie – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Warsztatach, napisz na maila: mlodziez@psmk.org.pl. Twoje pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.