Europejski Dzień bez Samochodu – zakończenie XII Dni Transportu Publicznego

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej serdecznie dziękują za liczny udział w tegorocznych XII Dniach Transportu Publicznego. Parowozownię Skierniewice w ciągu zaledwie dwóch dni DTP (w ciągu dwu kolejnych weekendów) odwiedziło ponad 800 osób.

XII Dni Transportu Publicznego, parowozownia XII Dni Transportu Publicznego, głosowanie

Szczególne podziękowania należą się naszemu Partnerowispółce Przewozy Regionalne, która w drugim dniu zapewniła dojazd do Skierniewic. Każdy, kto zgłosił się z biletem Przewozów Regionalnych na pociąg w relacji Warszawa, Łódź, Łowicz do Skierniewic (ze stacjami pośrednimi) i odwiedził stoisko przewoźnika w Parowozowni Skierniewice, otrzymał pieczątkę uprawniającą do bezpłatnego przejazdu powrotnego.

Tegoroczne DTP odbywały się aż przez dwa weekendy – w niedzielę (15 września) w Parowozowni Skierniewice nastąpiło otwarcie (tzw. dzień kolejowy), w sobotę (21 września) chętni mogli skorzystać w Warszawie z atrakcji przygotowanych w ramach tzw. dnia miejskiego. Impreza zakończyła się w niedzielę (22 września) w Parowozowni Skierniewice – tego dokładnie dnia przypadł Europejski Dzień bez Samochodu.

Obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu jest punktem kulminacyjnym Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – tygodnia zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 r. Celem kampanii jest promocja komunikacji publicznej (miejskiej i kolejowej). W Polsce od 12 lat w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywają się Dni Transportu Publicznego (dzień miejski i kolejowy). Inicjatorem i głównym organizatorem Dni Transportu Publicznego jest Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej z Warszawy. W tym roku po raz kolejny udział wzięło także Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei udostępniając zabytkową Parowozownię Skierniewice.

Zwiedzanie wystawy taboru kolejowego na placu skierniewickiej szopy odbywało się indywidualnie, natomiast wystawy stałe i czasowe w budynkach (kuźnia, hala maszyn) zaprezentowali przewodnicy ubrani w historyczne mundury kolejowe. Chętni mogli skorzystać z wydłużonej trasy zwiedzania w hali wachlarzowej udostępnionej dzięki wykonanym, w ramach przyznanych dotacji pracom remontowym dachu. Dodatkowo w kuźni i hali maszyn można było zobaczyć dwie wystawy: pokonkursową „Historia w żelazie zaklęta” złożoną z najlepszych zdjęć wykonanych w ramach pleneru fotograficznego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i okolicznościową, poświęconą działalności zawodowej Hipolita Cegielskiego.

Największym zainteresowaniem naszych gości (szczególnie tych najmłodszych) cieszyła się interaktywna wystawa prezentująca urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz działająca muzealna centrala telefoniczna. W scenerii zabytkowej kuźni przeprowadziliśmy konkurs o tematyce kolejowej, w ramach którego można było wygrać nagrody związane z koleją ufundowane przez naszych sponsorów.

XII Dni Transportu Publicznego XII Dni Transportu Publicznego, wystawa USRK XII Dni Transportu Publicznego,konkurs kolejowy

Na górę strony