Z wizytą u Kolegów z Gery

Parowozownia w Gerze

W ostatni weekend września przedstawiciele PSMK gościli w Gerze – niemieckim mieście partnerskim Skierniewic. Na zaproszenie Reinharda Hirscha i Anke Zimmermann złożyli rewizytę kolegom z „Geraer Eisenbahnwelten” opiekującymi się tamtejszą Parowozownią.

Wizyta członków i wolontariuszy PSMK zbiegła się z III Dniami Transportu Historycznego, na które przybyły rzesze zwiedzających. Oprócz stałych eksponatów stacjonujących na co dzień w parowozowni organizatorzy zaprosili zaprzyjaźnione placówki muzealne (z Chemnitz i Lipska). Chętni mogli skorzystać z przejazdu autobusem szynowym (z końca lat 50. XX w.) do pobliskiej stacji Weida. Zainteresowaniem dzieci cieszyła się kolejka ogrodowa składająca się z miniaturowego parowozu i wagonów.

Parowozownia w Gerze

Spotkanie w Gerze było okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i omówienia zakresu planowanej współpracy pomiędzy dwiema organizacjami opiekującymi się podobnymi historycznymi obiektami kolejowymi w dwóch miastach partnerskich. Interesującymi okazały także kuluarowe rozmowy z przedstawicielami innych niemieckich muzeów kolejowych, goszczących wówczas w Gerze. Okazało się, że problemy trapiące niemieckich fanów dawnej kolei są niemal dokładnie takie same, z jakimi borykają się na co dzień ich polscy odpowiednicy.

Na wiosnę wstępnie została zaplanowana kolejna wizyta osób związanych z parowozownią w Gerze w Skierniewicach. Obie organizacje mają jednak nadzieję, że to dopiero wstęp do szerszej wieloletniej współpracy, zwłaszcza w obrębie wymiany grup młodzieżowych działających w obydwu Parowozowniach.

Na górę strony