Dzień otwarty z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka 2012

W sobotę 2 czerwca odbył się specjalny Dzień Otwarty związany z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. Aura od rana była niepewna, nawet w trakcie przygotowań, zastanawialiśmy się czy deszcz nie pokrzyżuje nam planów. Na szczęście opady nie przeszkodziły w obchodach. Dla naszych gości przygotowaliśmy wystawę taboru współczesnego i historycznego. Zaprezentowaliśmy między innymi: Witffelda, wybrany Państwa głosami w ankiecie na naszym profilu Facebook wagon motorowy SN51-02, lokomotywę parową TKt48-39, drezynę WM5-4872, cysternę z początków XX wieku. Co pół godziny goście mogli skorzystać z przejażdżki naszym pociągiem specjalnym „Łupia Ekspress” zestawionym z lokomotywy spalinowej Ls60-143 oraz wagonu 25 368 Di z 1889 roku.

Dzięki pomocy spółek Grupy PKP mogliśmy zaprezentować także:

  • lokomotywę SM42-741 spółki PKP Cargo S.A.
  • pociąg sieciowy PS-00.M-23 spółki PKP Energetyka S.A.
  • drezyny WM15 i WM10 spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  • dwudrogowy pojazd ratownictwa kolejowego Unimog ze Specjalnego Pociągu Ratunkowego Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi

Dzień Dziecka 2012 Dzień Dziecka 2012 Dzień Dziecka 2012 Dzień Dziecka 2012

Przez cały czas trwania imprezy goście mogli zobaczyć, jak wygląda kabina, a nawet silnik znanej – nie tylko miłośnikom kolei – lokomotywy SM42, przejechać się dwudrogowym Unimogiem lub też zasiąść w kabinie każdej z trzech prezentowanych drezyn spalinowych. O doskonałym przygotowaniu personelu goszczonych przez nas pojazdów mogliśmy przekonać się na własne oczy, kiedy w ciągu niecałych dziesięciu minut od odebrania wezwania, z terenu naszej Parowozowni wyruszał w pełni gotowy do działań naprawczych pociąg sieciowy.

W ramach akcji „Bezpieczny przejazd” przedstawicielki PKP PLK S.A. informowały naszych gości, jak bezpiecznie zachowywać się na przejazdach i w pobliżu szlaków kolejowych. Oprócz wystaw taboru dostępne były ekspozycje: urządzeń sterowania ruchem kolejowym, kolejowa centrala telefoniczna Simensa, hala maszyn oraz kuźnia. Po zakończeniu Dnia Otwartego odbył się „Wieczór w Parowozowni”. Tym razem nasi Koledzy Marek Zienkowicz i Piotr Goszczycki byli gospodarzami spotkania literackiego – oczywiście z koleją w tle.

W ciągu całego dnia odwiedziło nas ponad 200 osób, miło nam również poinformować, że liczba turystów, którzy odwiedzili naszą parowozownie w sezonie 2012 przekroczyła już 1000 osób. Wiadomość ta cieszy nawet bardziej po spojrzeniu w tegoroczny kalendarz imprez – czerwcowy dzień otwarty był dopiero trzecią imprezą w tym sezonie … a do półmetka jeszcze daleko. Dziękujemy odwiedzającym nas gościom, serdeczne podziękowania składamy również spółkom Grupy PKP za pomoc w organizacji imprezy.

Na górę strony