Dwie wystawy tematyczne
Ostatnie tygodnie sierpnia upłynęły nam m.in. na kończeniu organizacji dwu wystaw tematycznych. Obie otworzyliśmy podczas wrześniowego dnia otwartego, w sobotę 3.09.
Pierwsza z wystaw poświęcona została prezentacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Składa się ona z części naszej bogatej kolekcji tych urządzeń, wystawionej w adaptowanym pomieszczeniu magazynu filialnego parowozowni. Wystawa ta ma charakter czasowy, bowiem docelowo dział srk ma zająć kilka pomieszczeń tzw „przybudówki łowickiej” tj miejsca po pierwszym kanale postojowym hali głównej, przebudowanego na zaplecze biurowo-warsztatowe ok. 1890 roku. Wspomniana przybudówka wymaga szerokich prac budowlanych, o czym pisaliśmy w maju. Prezentacja w pełnym wymiarze tego działu kolekcji PSMK będzie możliwa wtedy, gdy znajdą się fundusze na te działania. Z ekspozycją, najprostszych do pokazania urządzeń nie chcieliśmy jednak dalej czekać.
Wystawa stała się bodźcem do konserwacji (zdjęcie powyżej) i skompletowania zmagazynowanych w częściach, w niektórych przypadkach już kilkanaście lat urządzeń. A jest co pokazywać…
Obecnie zademonstrowaliśmy kilka rodzajów nastawnic, od mechanicznych – kluczowych, stosowanych na liniach lokalnych PKP po pulpit przekaźnikowy, pochodzący z jednej z najstarszych stacji warszawskiego metra. Z pulpitu można sterować obrazem sygnałów ustanowionego obok semafora świetlnego. Oprócz eksponatów przewidziano szereg zdjęć i rysunków, pokazujących starsze wykonania sprzętu i techniczne rozwiązania sterowania ruchem kolei. Zaprezentowane opisy i rysunki są autorstwa lub pochodzą z kolekcji członków PSMK: Michała Jerczyńskiego, Rafała Undra i Zbigniewa Tucholskiego. Wystawę przygotowali Michał Jerczyński, Emil Przybył i Rafał Undra.
Druga z wystaw, pod tytułem „25 lat ochrony zabytków kolejnictwa” jest subiektywną oceną doświadczeń i osiągnięć w tej dziedzinie, utrwalaną na kliszy aparatów fotograficznych członków naszego Stowarzyszenia: Michała Jerczyńskiego i Pawła Mierosławskiego.
Wystawa obejmuje ponad sto trzydzieści fotogramów oraz mapy i opisy. Jej tematyka – celowo – pomija to, co dzisiaj bez problemu można w Polsce zobaczyć, co funkcjonuje z powodzeniem. Nie pokazujemy, zatem zdjęć z Chabówki lub Wolsztyna, nie wspominamy szerzej o dniu dzisiejszym czynnych lub mających opiekuna kolei wąskotorowych. Skupiliśmy się przede wszystkim na pokazaniu przygotowań, pracy wykonywanej przy organizacji różnych krajowych ekspozycji. Pragnęliśmy wskazać niewykorzystane lub zaprzepaszczone szanse ochrony i zasygnalizować, że pomimo znaczących osiągnięć, minione ćwierćwiecze było także pasmem niepowetowanych strat i porażek. W ubiegłych latach nasz kraj zubożał o bardzo wiele, cennych – nawet w wymiarze kontynentalnym – zabytków. Wystawę „25 lat ochrony… ” traktujemy, jako otwartą, żywą. Chcemy w kolejnych jej edycjach pokazywać różne aspekty ochrony kolejowej tradycji i pamiątek przeszłości.
Obie wystawy zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.