Długi weekend

Remont obrotnicy

Podczas kilku wolnych dni kolejnego, majowego, „długiego” weekendu (22-25 maja) na terenie Parowozowni prowadziliśmy ważne prace. Przede wszystkim skupiliśmy się na dwóch ważnych „odcinkach”.

Pierwszy, to wymiana podkładów na obrotnicy, prowadzona etapami od początku miesiąca. Wymaga to wykonywania wielu pracochłonnych i uciążliwych czynności – odkręcania i zakręcania dziesiątek śrub stopowych, podnoszenia i opuszczania ciężkiej szyny, usuwania starych, spróchniałych podkładów, nawiercania i montażu nowych a także wkręcania dziesiątek wkrętów. Większość z tych robót trzeba wykonywać ręcznie a dodatkowo, część działań musi być prowadzona z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Do tej pory udało się wymienić do końca podkłady pod zewnętrzną szyną obrotnicy. Przed nami o wiele trudniejsza wymiana podkładów po środkowym łukiem.

Renowacja Ol49-4

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym samym czasie trwała „akcja Ola” – takim hasłem wyróżniliśmy prace przy parowozie Ol49-4. Dzięki grupie miłośników kolei ze Stęszewa, Redy, Łodzi, Bytomia, Leszna, Bydgoszczy i Warszawy zakończone zostało czyszczenie i miniowanie nadwozia tendra oraz budki maszynisty. „Akcję Ola” Koledzy prowadzili z wielka starannością a co ważne, postęp prac przy renowacji parowozu jest już znaczny. Na kolejnym, sierpniowym spotkaniu z „Olą” planowane są prace przy otulinie kotła.

Przez cztery dni w Parowozowni pracowało łącznie 27 osób. Była to (jak dotychczas) rekordowa ilość. Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

Na górę strony