30 lat minęło!!!

afisz-2017-30-lat-a2_q_red_0 9 października 1987 r. zostało formalnie zarejestrowane przez warszawski Urząd Miasta, jako druga tego typu organizacja w PRL, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Od tego momentu upłynęło 30 lat! Ponadto w grudniu minie 25 lat od momentu, kiedy podjęliśmy starania o ocalenie skierniewickiej „szopy”. Nic więc dziwnego, że chcieliśmy ten Jubileusz godnie uczcić i spotkać się z osobami nam życzliwymi. Dlatego też, w sobotę 7 października 2017 r. Parowozownia Skierniewice stała otworem dłużej, a dla naszych Gości przygotowaliśmy pełno urodzinowych atrakcji. I choć pogoda nie rozpieszczała to odwiedziło nas tego dnia 546 osób!

Niestety nie wszystko odbyło się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Szalejący kilka dni wcześniej orkan „Ksawery” skutecznie uniemożliwił przyjazd jednej z największych przewidzianych w programie atrakcji – Kolei Parkowej z Pecnej. Również pogoda nie chciała się cieszyć naszym  Jubileuszem i było z nią jak z filmem indyjskim – czasem słońce, czasem deszcz. Na szczęście jednak większość pozostałych atrakcji udało się zrealizować już bez przykrych niespodzianek.

dsc_3650 Prócz dodatkowych atrakcji oczywiście nie zrezygnowaliśmy  z tradycyjnego zwiedzania hali wachlarzowej z przewodnikiem. Zgodnie z planem w godzinnych odstępach wyruszały grupy gości celem oglądania ekspozycji już pod całkowicie wyremontowanym dachem. Dla zainteresowanych było możliwe także zwiedzenie praktycznie całej hali wachlarzowej. Taki podział wynika z tego, że gros odwiedzających obecnie Parowozownię stanowią dzieci z opiekunami. Dla najmłodszych blisko godzinne zwiedzanie jest zbyt męczące, z drugiej strony jednak nie chcemy pozbawić bardziej dociekliwych turystów możliwości zwiedzania całości hali.

dsc_3610 dsc_3646

Zgodnie z planem o 12.00 odbyło się otwarcie uroczystości rocznicowych. Była to okazja do przekazania przez oficjalnych gratulacji. Wśród znamienitych gości byli m.in. dsc_0370

  • Przewodniczący Rady Miasta Skierniewice Andrzej Melon reprezentujący władze miasta Skierniewice.
  • Prezes Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski reprezentujący ŁKA i Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.
  • Poseł na Sejm RP Dorota Rutkowska.
  • Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – prof. dr hab. Jakub Lewicki.
  • Zastępca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Stanisław Pytliński.
  • Radna Sejmiku Samorządu Województwa Łódzkiego – Beata Ozga-Flejszer
  • Przedstawicielki Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

dsc_0376 dsc_0373

Dla wszystkich naszych gości przygotowaliśmy urodzinowy tort, który – nie mogło być inaczej, przybrał postać pociągu. Kolorowa lokomotywa i i jej słodkie wagony ważyły aż 17,5 kg – porcji więc starczyło dla wszystkich!

dsc_0393 img_2351

dsc_0794 Tradycyjnie dostępna była również nasza interaktywna wystawa urządzeń sterownia ruchem kolejowym.  Tym razem, dzięki warszawskiemu sklepowi modelarskiemu Loko-model, można było się w jednym miejscu nie tylko nauczyć kierowania prawdziwymi pociągami za pomocą zgromadzonych przez nas urządzeń, ale także poznać tajniki sterowania cyfrowego modelami kolejowymi. Jak widać z załączonych fotografii, młodych adeptów inżynierii ruchu kolejowego pod każdą postacią w trakcie naszego Jubileuszu nie brakowało…

dsc_0791 dsc_0797

dsc_0370 W trakcie obchodów Jubileuszu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z okazji 30-lecia naszej organizacji pt: „Parowozownia Skierniewice oczami dzieci i młodzieży”. Laureaci, których najwięcej było z Rydzyńskiego Ośrodka Kultury, dostali okolicznościowe dyplomy i zestawy upominków. Najlepsze zgłoszone na konkurs prace są prezentowane w korytarzu budynku warsztatowo-administracyjnego i będą prezentowane w trakcie najbliższych imprez w Parowozowni.

Nagrodzonym i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

img_2387 img_2389

Udostępniona została także wystawa przygotowana przez Andrzeja Paszke obrazująca 30-lecie naszej działalności.

img_2267 dsc_0390

Nie mogło zabraknąć wśród atrakcji radiowozu Straży Ochrony Kolei oraz pojazdu ratownictwa kolejowego „Unimog” z PKP Polskie Linie Kolejowe.

dsc_3611 dsc_3609

Ponadto udający się do Skierniewic mogli skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej wraz z Łódzką Koleją AglomeracyjnąPasażerowie, którzy udali się do Skierniewic pociągiem ŁKA mogli na podstawie biletu TAM odbyć również podróż powrotną, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

HONOROWY PATRONAT

prez_sk herb_podpis_z_prawej mwkz lwkz

PARTNERZY
lokomodel     logo-sok-nowe Urząd Miasta Skierniewice     lka   Bolimowski Park Krajobrazowy   atmosfera
PATRONI MEDIALNI

Głos Skierniewic     its    rsc_nowe    Skierniewice24.pl    Stalowe Szlaki

Na górę strony