„Czas Honoru” w Parowozowni

W dniach 1 i 2 czerwca gościliśmy ekipę filmową realizującą 5 odcinek, 3 serii serialu „Czas honoru„. Kilkudniowe przygotowania scenograficzne przemieniły Parowozownię w teren stacji kolejowej, na której więźniów przygotowanych już do transportu koleją w ostatniej chwili ratują polscy cichociemni. Na terenie przy Łowickiej 1 pojawiły się: betonowy bunkier, wieża wartownicza, kozły z zasiekami z drutu kolczastego oraz budka wartownicza. Starannie zamaskowane zostały wszystkie elementy zdradzające pochodzenie z czasów późniejszych niż okres wojenny.

Zdjęcia do filmu Czas honoru Zdjęcia do filmu Czas honoru Zdjęcia do filmu Czas honoru Zdjęcia do filmu Czas honoru

W czasie realizacji scen, oprócz historycznego składu pociągu mieszanego z lat 40-tych XX w., przygotowanego i obsługiwanego przez PSMK, wystąpiły zabytkowe pojazdy samochodowe: dwa samochody ciężarowe Opel Blitz, wojskowy KDF oraz motocykl BMW z koszem (także z okresu II wojny), wszystkie z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. W realizacji odcinka udział wzięło ponad 160 osób – członków ekipy filmowej ale także kaskaderów, statystów i członków grupy rekonstrukcyjnej. Zabezpieczenie medyczne całego planu zapewniał lekarz a w dniu zdjęć z dużą ilością statystów także karetka pogotowia. Realizacja odcinka, który reżyseruje Michał Rosa (zdjęcia Paweł Wojtowicz) ściągnęła do Skierniewic znanych aktorów – m. in. Jana Wieczorkowskiego, Macieja Zakościelnego i Pawła Małaszyńskiego.

Zdjęcia do filmu Czas honoru Zdjęcia do filmu Czas honoru

Była to jedna z większych realizacji filmowych przeprowadzonych na naszym terenie z wykorzystaniem historycznych pojazdów PSMK. Jeżeli było to potrzebne w sprawach związanych z koleją, na planie udzielaliśmy fachowych rad i konsultacji. Żeby przekonać się jak wypadnie na małym ekranie Parowozownia w swojej kolejnej, filmowej roli, z niecierpliwością czekamy na jesienną emisję w TVP2 odcinków nowej serii „Czasu Honoru”.

(ipa)

Na górę strony