Zmarł nasz kolega Andrzej Brzozowski

Andrzej Brzozowski

Z głębokim smutkiem informujemy, że dnia 2 czerwca 2024 r. zmarł Andrzej Brzozowski – miłośnik kolei, modelarz, członek-założyciel PSMK i pierwszy przewodniczący Zarządu Głównego PSMK. Andrzej przez wiele lat przewodził także Warszawskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych (WKMK).

Był wielkim admiratorem modelarstwa kolejowego i czynnie się temu hobby oddawał. Uważał jednak, że pełna realizacja kolejowego zainteresowania to nie tylko modelarstwo, ale także ochrona zabytków kolejnictwa i propagujące kolej imprezy o wydźwięku historycznym. Kiedy w połowie lat 80. środowisko miłośników kolei powoli dojrzewało do utworzenia i zarejestrowania oficjalnej organizacji, Andrzej przestudiował przepisy, rozeznał ścieżki formalne. Wraz z Tadeuszem Dąbrowskim, którego pożegnaliśmy w styczniu 2023 r., zorganizował I Ogólnopolski Sejmik Miłośników Kolei (16.III.1986). To na tym spotkaniu zapadła uchwała o powołaniu ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej fanów kolei. Był czynnym uczestnikiem Grupy Inicjatywnej powstałej po tym Sejmiku, a po zarejestrowaniu PSMK, przy wydatnej współpracy Kolegów z WKMK, przygotował XXV Międzynarodowy Konkurs Modeli Kolejowych – Warszawa ’88 zakończony dwutygodniową wystawą nagrodzonych i wyróżnionych modeli. Dla organizatorów tego wydarzenia – PSMK i WKMK, w których był przewodniczącym zarządów – były to ważne imprezy dające szlify do przyszłych działań.

Po zakończeniu pierwszej kadencji władz PSMK Andrzej wrócił do czynnej działalności w WKMK. Po latach gościliśmy Go w Parowozowni Skierniewice dwukrotnie: na uroczystym spotkaniu z okazji 25-lecia naszego Stowarzyszenia w 2012 r. i ponownie na 30-leciu PSMK w 2017 r. Wspominał dawne czasy i z uznaniem oceniał nasz dorobek.

Odszedł człowiek przyjazny i życzliwy, dobry kolega, dobry organizator. Pamiętamy Jego zasługi dla PSMK.

Żegnaj Andrzeju!

(ipa)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 11 czerwca 2024 r. w Warszawie. Rozpocznie je o godz. 11:10 msza w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Św. Wincentego 81, po której nastąpi odprowadzenie na przyległy Cmentarz Bródnowski.

Na górę strony