Wspomnienie o Andrzeju Rewerskim

11 sierpnia 2021 r. zmarł nasz stowarzyszeniowy Kolega Andrzej Rewerski. Kilka dni później, 19 sierpnia 2021 r. uczestniczyłem wraz z Kolegami z PSMK w Jego ostatnim pożegnaniu na Cmentarzu Powązkowskim.

andrzej-rewerski-z-lewej-po-korekcie Andrzeja poznałem w 1978 r., kiedy to rozpocząłem pracę w Lokomotywowni Warszawa Grochów. Pracował on tam wtedy na stanowisku elektromontera trakcji elektrycznej przy przeglądach i naprawach bieżących elektrycznych zespołów trakcyjnych. To właśnie między innymi dzięki osobistemu zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu Andrzeja, służba tych pojazdów przebiegała sprawnie. Swoją karierę zawodową związał on od początku z koleją. Zyskał on sobie miano wysokiej klasy specjalisty w swym fachu, był ceniony i bardzo lubiany przez załogę każdego zakładu w którym pracował. Przez pewien czas był też maszynistą, niestety stan zdrowia nie pozwolił Mu dłużej pracować w tym pięknym zawodzie. Miał też w swoim życiu okres zatrudnienia w charakterze dyżurnego ruchu. Kolei pozostał wierny do przejścia na emeryturę oraz także w jej trakcie. Ostatnim jego miejscem pracy była należąca do PKP Intercity lokomotywownia Warszawa Olszynka Grochowska.

81970012 Kolej dla Andrzeja nie była tylko miejscem zatrudnienia, ale również obiektem wielkiej pasji także poza godzinami pracy. Dlatego wkrótce wspólne zainteresowania połączyły nas przyjaźnią na wiele lat. Niemalże na samym początku powstania PSMK obaj wstąpiliśmy w szeregi członkowskie tego stowarzyszenia w którym wspólnie przez ponad 30 lat współdzielimy naszą miłość do kolei, zwłaszcza tej już historycznej. Andrzej też wielokrotnie wspierał swoją osobą bieżące działania naszej organizacji – organizację Dni Otwartych, a także aktywnie uczestniczył w naszych akcjach ochrony zabytkowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Dzisiaj brakuje nam wspaniałego zawsze gotowego do pomocy kolegi, serdecznego przyjaciela oraz fachowca w dyskusjach o tematyce kolejowej. W wieku zaledwie 70 lat odszedł od nas na „wieczną służbę”.

Andrzeju, spoczywaj w spokoju…

Tadeusz

Na górę strony