Odwiedziny szkół i wizyta w firmie VOG

To był bardzo absorbujący piątek. W słoneczny, na szczęście, dzień 25 września odwiedziło nas ok. 120 dzieciaków ze skierniewickich szkół: ze szkoły nr 4 (klasy drugie) oraz z „klasyka” (klasy trzecie). Przez całe przedpołudnie odbywały się plenerowe lekcje, których tematem była kolej. Mowa była o zachowaniu się na terenach kolejowych, o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych (jesteśmy partnerem akcji PKP PLK – „Bezpieczny Przejazd – zatrzymaj się i żyj”), a także o historii kolei w Skierniewicach, i o dziejach Parowozowni. Później był konkurs rysunków kredą na betonie i oglądanie 120. letniego wagonu Steinfurt. Mamy nadzieję, że takie plenerowe lekcje na długo pozostaną w pamięci naszych młodych gości a zdobyta wiedza będzie z pożytkiem wykorzystywana.

Wycieczki szkolne w Parowozowni

Około południa przybyły autokarem przedszkolaki. Zaprzyjaźnione przedszkole z warszawskiego Ursynowa obrało Parowozownię jako cel edukacyjnej wycieczki. Teraz, nadal korzystając z pięknej pogody, rozpoczęły się gry i zabawy na zielonym trawniku. Pod czujną opieką, można było przejechać się ręczną drezyną i podobnie jak dzieci szkolne, obejrzeć historyczny wagon Steinfurt, już spięty z lokomotywą i oczekujący na ważną podróż.

Zwiedzanie Steinfurta

Po południu do Parowozowni przyjechała firma cateringowa i błyskawicznie, we wnętrzu wagonu przygotowała zimny bufet. Po dłuższej chwili do Steinfurta zaczęli wsiadać podróżni – zagraniczni goście skierniewickiej firmy VOG, która tego dnia świętowała uroczyste otwarcie nowego zakładu i z tej okazji zaprosiła do Skierniewic przedstawicieli filii spółki, zlokalizowanych poza Polską, w 5 europejskich krajach. (Przy okazji warto pochwalić firmę – każdy z europejskich oddziałów używa własnej bocznicy kolejowej, co pokazuje, że korzystanie z ekologicznego transportu kolejowego jest w tej spółce rzeczą oczywistą i powszechną.)

Catering w wagonie Steinfurt Wizyta w zakładach VOG, Skierniewice

Nasz pociąg z zagranicznymi podróżnymi, na równie nowej jak zakład, bocznicy kolejowej powitało kierownictwo firmy i… orkiestra dęta. Następnie przywiezieni goście, a także drużyna pociągowa, zostali zaproszeni do udziału w uroczystym wieczorze. W trakcie wieczoru na rampie kolejowej, spotkaliśmy zwiedzającego zakład, pana Prezydenta Skierniewic. Ponieważ spotkanie nastąpiło tuż przy zabytkowym wagonie zaproponowaliśmy obejrzenie wnętrza. Wagon podobał się, a my, przy okazji, przekazaliśmy kilka informacji związanych z pojazdem i jego odbudową.

(ipa) fot. P. Mierosławski, A. Paszke

Na górę strony