Spotkajmy się na Starych Powązkach

2021-05-21-fot-c582ukasz-sawicki-fundacja-grupy-pkp-2 Serdecznie zapraszamy na spotkanie rocznicowe przy grobie inż. Stanisława Wysockiego (1805-1868) – twórcy i projektanta Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej polskiej linii kolejowej, która często jest nazywana królową naszych dróg żelaznych. Krótką chwilą refleksji i modlitwy, zapaleniem znicza, złożeniem kwiatów pragniemy uczcić pamięć nie tylko tego wielkiego polskiego inżyniera, ale także innych kolejarzy, którzy spoczęli na Starych Powązkach. Spotkamy się już 37 raz. Od 34 lat, tyle bowiem istnieje PSMK, jesteśmy organizatorami tego spotkania, a od pięciu przygotowujemy je wspólnie z Fundacją Grupy PKP.

Zapraszamy – jak każdego roku – 14 czerwca, tego bowiem dnia 176 lat temu oddano uroczyście do eksploatacji pierwszy odcinek „wiedenki”. Połączył Warszawę z Grodziskiem. Spotykamy się przy bramie Świętej Honoraty o godzinie 12.00.

Po złożeniu kwiatów na mogile inż. Stanisława Wysockiego zapraszamy na spacer szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach, który poprowadzi nasz kolega Marek Moczulski. W bieżącym roku, ze względu na 175. rocznicę dotarcia DŻWW do Koluszek trasę wyznaczą groby osób związanych i z Koluszkami, i ze Skierniewicami. Uroczystość przy grobie Stanisława Wysockiego potrwa około pół godziny, spacer – około półtorej.

Fot. Ł. Sawicki / Fundacja Grupy PKP

Na górę strony