Se-ma-for Film Festival On Tour 2011

We wtorek 14 czerwca, wczesnym popołudniem nasza Parowozownia gościła 10 kilkuosobowych grup. Byli to uczestnicy gry miejskiej zorganizowanej w ramach drugiej edycji „Se-ma-for Film Festival On Tour 2011”, który ma na celu przedstawienie w 15 miastach województwa łódzkiego najciekawszych punktów programu Festiwalu. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 r. w setną rocznicę wynalezienia przez Władysława Starowicza animacji poklatkowej. To drugi na świecie i pierwszy w Europie festiwal tego typu produkcji filmowej, poświęcony szczególnie animacji lalkowej i przestrzennej.

Gra miejska była częścią edukacyjną Festiwalu. Jej zadaniem było zaprezentowanie uczestnikom ważnych miejsc w Skierniewicach, jak również przybliżenie tradycji filmu animowanego oraz historii Studia Filmowego Se-ma-for. Gra była adresowana do rodzin z dziećmi w każdym wieku, do grup znajomych i przyjaciół. Każda drużyna otrzymała mapę przestrzeni Skierniewic, kartę uczestnictwa oraz tekst opisujący historię Se-ma-fora z pozostawionymi pustymi miejscami do wypełnienia. Zadaniem drużyny było dotarcie do dziesięciu punktów w mieście. W każdym z nich na uczestników czekała osoba, która serwowała zagadkę oraz przyznawała punkty za jej rozwiązanie. Poprawnie wykonane zadanie było nagradzane hasłem, które uzupełniało luki w tekście dotyczącym Se-ma-fora.

Dodatkową atrakcją w Parowozowni był mini wykład, w którym kolega Andrzej Paszke opowiadał o naszej szopie oraz Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Ustalając datę imprezy, organizatorzy „Se-ma-for Film Festival On Tour 2011” nie przypuszczali pewnie, że tak precyzyjnie wstrzelą się w historię „wiedenki”. Byliśmy dumni, że właśnie tego dnia mogliśmy w naszej Parowozowni opowiadać o tym, jak 14 czerwca 1845 r. z Warszawy do Grodziska wyruszył pierwszy pociąg.

Następny dzień – środa 15 czerwca także był pracowity. W Parowozowni gościliśmy ponad czterdziestoosobową grupę gimnazjalistów ze Skierniewic i Warszawy. Uczniowie uczestniczyli w nagraniu materiałów reklamowych promujących atrakcje grodu nad Łupią.

Na górę strony