Początek obchodów 25-lecia PSMK

Spotkanie autorskie Stacya Stare Powązki, plakat I tak oto zapoczątkowaliśmy obchody 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei – powiedział na zakończenie spotkania autorskiego Marek Moczulski, współautor „Stacyi Stare Powązki” – pierwszej książki wydanej przez PSMK. W sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy 14 marca zebrało się ponad pół setki osób.

Nasi koledzy, z Lublina przyjechał drugi współautor – Wiesław Wojasiewicz, opowiadali o swojej przygodzie ze Starymi Powązkami. Zaczęła się ona w 1984 r., gdy Marek pracował w Muzeum Kolejnictwa, a Wiesiek – we Wschodniej DOKP. Ponad ćwierć wieku współpracy naszych kolegów przyniosło nie tylko tę książkę, ale także wiele innych inicjatyw. O nich właśnie, czyli – jak to nazwali o sprawach okołopowązkowych – opowiadali w gościnnej „Koszykowej”. Mówili o pięciu innych wspólnie napisanych lub redagowanych książkach; czterech folderach; dwóch medalach – wybitych z okazji 160. rocznicy uruchomienia DŻWW z podobizną Stanisława Wysockiego i 70. rocznicy oddania do eksploatacji magistrali węglowej z podobizną Józefa Nowkuńskiego; odnalezionym i odrestaurowanym grobie Stanisława Wysockiego; spotkaniach przy nim; spacerach szlakiem grobów kolejarzy i kwestach zaduszkowych, w których uczestniczą członkowie PSMK; a także nadaniu imienia „Stanisław Wysocki” pociągowi PKP Intercity S.A. i warszawskiej „Kolejówce”.

Nie zabrakło też kilku zdań o zamierzeniach kolegów na jubileuszowy rok naszej działalności, o nich poinformujemy jednak, gdy wejdą na dalszy etap realizacji.

Spotkanie autorskie Stacya Stare Powązki Spotkanie autorskie Stacya Stare Powązki

Na górę strony