Noc muzeów

Noc Muzeów 2012, logo

Sobota 19 maja była jednym z najbardziej pracowitych dni w sezonie turystycznym w naszej Parowozowni. W związku z odbywającą się Nocą Muzeów nasi członkowie i wolontariusze pracowali przez niemalże 20 godzin. Od wczesnych godzin rannych zaczęto ustawianie ekspozycji i przygotowanie specjalnej iluminacji. W tym roku postanowiliśmy zaprezentować nasze eksponaty nieco inaczej – specjalna – „nocna ekspozycja” została ustawiona w taki sposób, by przed obrotnicą stały jedynie lokomotywy parowe, tak jak bywało dawniej w czynnych parowozowniach.

Noc Muzeów 2012, widok z dachu hali wachlarzowej Noc Muzeów 2012

Po raz wtóry dzięki partnerom i przy współpracy z Fundacją Polskich Kolei Wąskotorowych organizowaliśmy„Kolejową Noc Muzeów”. Dwa specjalne pociągi z Łodzi i Warszawy przewiozły turystów do położonych na terenie województwa Łódzkiego dwóch zabytkowych obiektów związanych z koleją – Parowozowni Skierniewice i Muzeum Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała. Po Skierniewickiej szopie oprowadzało czterech przewodników, którzy po powitaniu przybyłych Gości przybliżali historię parowozowni, eksponatów, a nawet krótką (w porównaniu do zabytkowych obiektów) historię 25 lat działalności PSMK.

Noc Muzeów 2012 Noc Muzeów 2012, wystawa USRK

W tym roku szczególnie licznie odwiedzili nas mieszkańcy Skierniewic (ponad 230 osób), którzy często z refleksją i malującą się na twarzach nostalgią, podziwiali piękno stalowych maszyn. Pośród gości – co szczególnie nas cieszy – było wielu pracowników kolei, niektórzy z nich zaczynali pracę właśnie w MD Skierniewice. Chwilami to nasi goście stawali się przewodnikami po nocnej zmianie w czynnej lokomotywowni pełnej nie tylko buchających parą parowozów, ale także gwaru pracowników, hałasu obrabiarek, pełnej zwyczajnej kolejowo-warsztatowej codzienności… Łącznie z uczestnikami „Kolejowej Nocy Muzeów” odwiedziło nas 535 osób. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć tego, co można było w naszej parowozowni zobaczyć.

Noc Muzeów 2012, iluminacja parowozów

Noc Muzeów 2012, zabytkowy skład Noc Muzeów 2012, iluminacja Pd5 Noc Muzeów 2012, iluminacja parowozów Noc Muzeów 2012, iluminacja Ty23

Na zakończenie, składamy podziękowania współorganizatorowiFundacji Polskich Kolei Wąskotorowych oraz partnerom: spółkom PKP Intercity S.A. i Przewozy Regionalne Sp. z o.o., których pociągami przyjechali turyści, jak również PKP Energetyka S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., którzy zapewnili dostęp do infrastruktury i rozkłady jazdy. Dziękujemy również wszystkim członkom i wolontariuszom, bez których nie byłaby możliwa organizacja tej imprezy. Dziękujemy również, a może przede wszystkim – naszym licznie przybyłym Gościom. Do zobaczenia za rok – na kolejnej Nocy Muzeów w Parowozowni Skierniewice.

Przewozy Regionalne, logo PKP Intercity, logo
PKP PLK, logo PKP Energetyka, logo

fot. J. Czerwiński, M. Jerczyński, M. Moczulski

Na górę strony