Literatura

Zimową porą, kiedy zmrok zapada szybko, wiele osób chcąc zapełnić czymś długi zimowy wieczór sięga po książkę i zagłębia się w świecie obrazów malowanych słowami. Pragniemy zapoczątkować nowy rok przedstawiając dwie pozycje książkowe bardzo mocno związane z naszym stowarzyszeniem, związane nie tylko treścią ale również osobami autorów.

Moczulski, Wojasiewicz: Stacya Stare Powązki

W Muzeum Kolejnictwa w Warszawie koniec 1984 r. i początek 1985 r. upływał pod znakiem energicznych przygotowań do obchodów 140. rocznicy uruchomienia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. (…) W tym czasie zaczęła się także moja przygoda ze Starymi Powązkami. Nie przypuszczałem wówczas, że rozmowa telefoniczna ze współpracującym z Muzeum Kolejnictwa miłośnikiem kolei z Lublina i sprowokowany nią spacer na warszawski cmentarz ukierunkuje moje działania na wiele lat. W rozmowie dotyczącej okolicznościowego folderu kolega wyraził przekonanie, że zbliżającą się rocznicę warto wykorzystać do spopularyzowania postaci Stanisława Wysockiego, projektanta i budowniczego „wiedenki”. Sugerował, by podjąć próbę odnalezienia jego grobu. Był zdania, że mogiła wybitnego inżyniera powinna się znajdować w najstarszej części nekropolii

Tak o początkach swojej współpracy opowiadają w książce „Stacya Stare Powązki” jej autorzy Marek Moczulski z Warszawy i Wiesław Wojasiewicz z Lublina – członkowie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

„Stacya Stare Powązki” to efekt ponad dwudziestu pięciu lat pracy naszych kolegów – Marka w terenie, a Wiesława w archiwach i bibliotekach. Została napisana w hołdzie kolejarzom Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Zawiera informacje o 141 osobach pochowanych na tym właśnie cmentarzu, a związanych z „wiedenką”. Spacer szlakiem wspomnień i grobów kolejarzy uzupełniają – rozdział poświęcony historii „wiedenki” i refleksja kolegi Marka podsumowująca ćwierć wieku jego przygody ze Starymi Powązkami, w którym to czasie swój udział zaznaczyło także PSMK. Nasze stowarzyszenie organizowało spotkania 14 czerwca przy grobie Stanisława Wysockiego (1805-1848) – projektanta i budowniczego DŻWW, zapraszało na spacery szlakiem grobów kolejarzy 14 czerwca i 2 listopada, brało udział w spotkaniach 5 grudnia przy grobie Władysława Stanisława Reymonta (1867-1925) – pracownika „wiedenki”, dwukrotnie uczestniczyło w kweście zaduszkowej Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Książka nie mogłaby być wydana gdyby nie wsparcie finansowe spółek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP CARGO S.A., którym za okazaną pomoc pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować. Miło nam również dodać, że autorzy książki zadbali o to, by była ona pierwszą publikacją wydaną przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, pozycja ta otwiera również obchody 25-lecia naszego Stowarzyszenia.

Piotr Goszczycki: Doba na Mazowszu

W styczniu ukazała się także, wydana przez wydawnictwo KOMOGRAF, „Doba na Mazowszu” autorstwa Piotra Goszczyckiego – również członka PSMK.

Piotr Goszczycki w swojej książce opisuje nie tylko historie podróży. Sięga głębiej w duszę i odkrywa co raz to inne karty, które bez reszty wciągają czytelnika w tę niezwykła podróż po Mazowszu.

Książka jest ciągiem zdarzeń i nieprzewidzianych zwrotów akcji. To tak, jak jazda pociągów powracających i odjeżdżających w różnych kierunkach. Dużo w niej spostrzeżeń, refleksji, propozycji. Jadąc od stacji do stacji czy też oczekując w poczekalniach i barach dworcowych na kolejne połączenie stworzył niepowtarzalny zbiór.

Na górę strony