II turnus Obozu Wolontariackiego przeszedł do historii

img_7467 W dniach 4-6 sierpnia odbywał się kolejny, trwający tym razem trzy dni, turnus Obozu Wolontariackiego, który realizujemy dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W szczytowym okresie – w sobotę – brało w  nim udział blisko 30 osób (łącznie z członkami PSMK), zajmujących się szerokim spektrum prac, począwszy od dbania o estetykę terenu, poprzez prace przy zgromadzonych eksponatach, na obsłudze Dnia Otwartego skończywszy. Każdy zainteresowany, który przeszedł szkolenie BHP, mógł znaleźć dla siebie interesujące zajęcie. W miarę możliwości dokładaliśmy starań, by każdego dnia można było robić coś innego.

dsc_0019 Jednym z trudniejszych zadań, przed jakim już w piątek stanęli pierwsi biorący udział w Obozie wolontariusze, było usuwanie skutków dewastacji budynku hali wachlarzowej od strony rzeki. Od wielu lat to miejsce upodobali sobie wandale czerpiący niepohamowaną przyjemność z dźwięku rozbijanych szyb. Obóz stał się doskonałą okazją, by z pomocą wyspecjalizowanego podnośnika koszowego, wolontariusze w sposób bezpieczny mogli uzupełnić część szyb (w większości dociętych własnoręcznie) oraz dokonać pomiarów do zamówienia kolejnych, które zamierzamy zamontować w trakcie III turnusu.

dsc_0024 dsc_0023

dsc_0075 W trakcie II turnusu wolontariusze włączyli się także w prace pomocnicze przy renowacji naszego najcięższego eksponatu – stojącego na świeżym powietrzu parowozu Ty51-1, którego stan w ostatnim czasie zaczął się dość szybko pogarszać… Nie zważając na wyjątkowo ciepłe powietrze oczyścili oni mechanicznie część skrzyni węglowej tendra maszyny, następnie nałożyli pierwszą warstwę farby antykorozyjnej.  Także te prace zamierzamy kontynuować w trakcie kolejnych turnusów. Na chwilę obecną celem zabiegów renowacyjnych jest tylko zabezpieczenie antykorozyjne miejsc, gdzie doszło do najgorszej degradacji starej powłoki malarskiej.

p_20170805_155444 p_20170806_103438

img_7447 Uczestnicy Obozu brali także udział w kontynuacji działań przy estetyzacji obrotnicy. Ostatecznie zostały wymienione uszkodzone przez wandali szyby, uzupełnione zostało także wyposażenie elektryczne (lampy zewnętrzne,  tzw. „szperacze”)  naszej „karuzeli”. Podstawowym zadaniem wolontariuszy była jednak kontynuacja nakładania docelowej malatury urządzenia. Docelowo obrotnicy zostanie przywrócony wygląd z lat 1980. – w tym celu są również kompletowane, a następnie zostaną uruchomione latarnie sygnałowe. Sprawność mają one zyskać nie tylko od strony elektrycznej, ale także mechanicznej.

p_20170806_125502 p_20170806_125530

dsc_0081 Ponadto uczestnicy Obozu Wolontariackiego wspierali nas w organizacji Dnia Otwartego, pielęgnowali również zieleń oraz zdecydowanie poprawiali estetykę tzw. bramy pożarowej prowadzącej na zaplecze hali wachlarzowej (malowanej ostatni raz prawdopodobnie w momencie jej wykonywania za czasów PKP). Te dwie ostatnie czynności zostały wsparte materiałowo przez skierniewicki hipermarket budowlany „Castorama”.

Darczyńcom oraz uczestnikom Obozu jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

p_20170806_103954 p_20170806_150755

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa
– Wolontariat dla dziedzictwa

NID-logotyp-oddzial-WARSZAWA   nid

PATRONAT MEDIALNY

Skierniewice24.pl     rsc_nowe       Głos Skierniewic     its    Stalowe Szlaki      logo_radio_lodz

WSPARCIE RZECZOWE

castorama

Na górę strony