Drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”

Pierwszy śnieg w Parowozowni

W sobotę, 27 października w Parowozowni Skierniewice odbył się drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni” – kolejne wydarzenie artystyczne z cyklu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Wskutek gwałtownej zmiany aury był to pierwszy… zimowy wieczór. Jednak mimo padającego śniegu i przenikliwego zimna publiczność dotarła na teren skierniewickiej parowozowni, gdzie wsiadła do podgrzanego pociągu specjalnego. Podróż trwała krótko, ale była bardzo zaskakująca i emocjonująca, ponieważ właśnie w wagonie kolejowym skierniewicka grupa artystyczna Banana Perwers wystawiła sztukę Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”. W rolę kierownika pociągu wcielił się Józef Kaźmierczak (emerytowany kolejarz), a konduktora zagrał Paweł Mierosławski (członek PSMK).

Sztuka miała swoją prapremierę 6 października 2012 r. z okazji 25-lecia PSMK, kiedy to udało się nam po raz pierwszy wystawić spektakl w jadącym pociągu. Przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia od dawna, bowiem znając wcześniejszy sukces zakopiańskiego „Teatru Witkacego”, który na motywach „Szalonej lokomotywy” wystawiał w wagonie spektakl „StEG Wien”, coś takiego chcieliśmy zrobić i my.

Wystawione przedstawienie jest kolejną adaptacją XIX-wiecznego oryginału – niezbyt znanej jednoaktówki Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”. Dominika Dawidowicz z grupą Banana Perwers dostosowała tekst do realiów współczesnych, pomijając archaizmy językowe sztuki napisanej ok. 140 lat temu. Akcja odmiennie niż w oryginale toczy się w wagonie kolejowym. Zamiast Fredrowskiego „podłego zajazdu” jako scenografia posłużył zabytkowy wagon 4 klasy (L. Steinfurt, Königsberg 1889). W przedstawieniu wykorzystano także fragmenty utworu scenicznego Emila Zegadłowicza.

Ze względu na duże zainteresowanie przedstawienie zostało wystawione dwukrotnie: o godz. 18.00 i 19.00. Przed i po spektaklu publiczność zwiedziła dwie wystawy: prac malarskich i fotograficznych Zbigniewa Sułkowskiego oraz „25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice”. Łącznie z kulturalnej oferty skorzystało 35 gości oraz 10 członków i wolontariuszy PSMK.

Kolejne atrakcje odbędą się w drugi i czwarty sobotni listopadowy wieczór. 10 listopada zaśpiewa Dominika Dawidowicz, a 24 listopada odbędzie się pokaz slajdów aut. Tadeusza Suchorolskiego oraz spotkanie literackie Piotra Goszczyckiego. Szczegóły wkrótce. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Cykl czterech wydarzeń artystycznych jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi (dotacja 7 000 zł na zadanie „Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice”).

Na górę strony