Akt erekcyjny pod budowę pomnika pomocy węgierskiej

W sobotnie popołudnie 14 września nasza delegacja uczestniczyła w uroczystości wmurowania przed dworcem w Skierniewicach aktu erekcyjnego pod budowę pomnika upamiętniającego pomoc węgierską, którą Armia Polska otrzymała w okresie wojny 1920 roku. Wtedy to, do magazynów amunicyjnych mieszczących się w niedalekim od Skierniewic lesie „Zwierzyniec” przybył transport kolejowy z amunicją artyleryjską i strzelecką, tak potrzebną w Polsce, wtedy posiadającej całkiem zniszczony podczas I wojny światowej przemysł. Inicjatorem upamiętnienia tego wydarzenia jest StowarzyszenieLiberatis”.

Akt erekcyjny pod budowę pomnika pomocy węgierskiej Prezentacja węgierskich wagonów

W sobotniej uroczystości udział wzięli przedstawiciele m.in.: władz Skierniewic, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, samorządowcy z zaprzyjaźnionego ze Skierniewicami miasta Szentes (południowo-wschodnie Węgry). Miejsce przyszłego pomnika poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach.

Warto przy okazji wspomnieć, że w skierniewickich zbiorach PSMK zachowało się sześć egzemplarzy różnych wagonów towarowych pochodzenia węgierskiego z lat 1898-1910.

Na górę strony