Święto Kolejarza 2013

Święto Kolejarza, przypadające w „imieniny” św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jak co rok jest okazją do organizacji imprezy kończącej sezon zwiedzania Parowozowni. Na tegoroczne obchody święta wybraliśmy sobotę 23 listopada, bowiem dzień patronki pracowników dróg żelaznych przypadł dwa dni później – w roboczy poniedziałek.

I tak, w mgliste ale jeszcze bezśnieżne i bezdeszczowe sobotnie przedpołudnie zaprosiliśmy wszystkich chętnych do ponownego odwiedzenia skierniewickiej szopy. W czasie kolejarskiego święta zawsze chcemy pokazać inną niż posiadamy u siebie kolej, tę nie muzealną. Staramy się, aby z roku na rok pokazywać coś innego, toteż tym razem motywem przewodnim wystawy były nowoczesne wagony pasażerskie spółki PKP Intercity. Należąca do tej firmy SM42-223 przyprowadziła do nas z Warszawy elegancki wagon konferencyjny typu 508A zestawiony z wagonem sypialnym typu 305A. W ten sposób do Skierniewic zajechał niemal kompletny skład pociągu „biznesowego”, dającego możliwość noclegu i niczym nieskrępowanej pracy biurowej. Aby podkreślić, że koleje to nie tylko przewozy pasażerów, na nasze zaproszenie odpowiedział przewoźnik towarowy – PKP Cargo, nadsyłając z Łodzi lokomotywę spalinową produkcji krajowej SM31-126. Krajobrazu dopełniała delegacja zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe – prezentująca kolejowo-drogowy samochód ratownictwa technicznego „Unimog” na co dzień stacjonujący w Łodzi. Zapowiadany „Traxx” Spółki „Lotos-Kolej”, sprawił nam lekki zawód, utknąwszy na trasie jeszcze przed Warszawą. Przewozy Regionalne zaś dojeżdżającymi do Skierniewice pociągami tej spółki umożliwiły powrót gratis.

Święto Kolejarza 2013, SM42-223 i wagon konferencyjny 508A Święto Kolejarza 2013, Wnętrze wagonu konferencyjnego typu 508A

Święto Kolejarza 2013, SM31-126 Święto Kolejarza 2013, pojazd techniczny Unimog

Święto Kolejarza 2013, Prezydent Miasta Skierniewic i członkowie PSMK Ale nie tylko tabor był atrakcją. W tym roku zapewniliśmy zwiedzającym niepowtarzalną możliwość obejrzenia (i sfotografowania – na zdjęciu nasza grupa z Prezydentem Skierniewic) grupy jednolicie umundurowanych „zabytkowych” kolejarzy. Nasza Pani Prezes i trzech kolegów założyło mundury PKP wzoru z roku 1958, charakteryzujące się nawiązującymi jeszcze do XIX-wiecznego stylu, dwurzędowymi, długimi płaszczami z grubego sukna. Nie musimy oczywiście dodawać, że wszystkie akcesoria mundurowe, jak przystało na szanującą się Parowozownię były w pełni prawidłowo dobrane i oryginalne…

Święto Kolejarza 2013, lampy naftowe w kuźni

Zamykając sezon przypomnieliśmy o ważnej, „okrągłej” rocznicy. Sto sześćdziesiąt lat temu, latem 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował lampę naftową. Ten epokowy wynalazek ma ścisły związek z kolejnictwem. Pierwszym, bowiem dużym odbiorcą lamp była KFNB – Północna Kolej Cesarza Ferdynanda. Nafty na kolejach używało się bardzo długo, niemal do ostatnich dekad XX wieku. Początkowo oświetlała ona wszystko, od budynków i peronów począwszy, na taborze i sygnałach skończywszy. W ostatnich latach wykorzystywano ją jeszcze w branży srk do oświetlania kształtowych tarcz i semaforów oraz latarni rozjazdowych. Aby upamiętnić tę ważną rocznicę, w naszej kuźni ustawiliśmy rząd czynnych „naftówek” – lampy drogowe i semaforowe, a w środku duży reflektor parowozowy, kiedyś używany w Skierniewicach na jednej z manewrowych Tp4.

Ostatni w roku dzień otwarty był okazją do szeregu spotkań i podsumowań. Już rano odwiedził nasz obiekt Prezydent Skierniewic, p. Leszek Trębski. Z przyjemnością mogliśmy opowiedzieć włodarzowi miasta o naszych tegorocznych dokonaniach w zakresie rewitalizacji kompleksu. Zaprezentowaliśmy kolejne setki metrów kwadratowych odbudowanego dzięki dotacjom MKiDN oraz ŁWKZ dachu hali głównej. Pokazaliśmy postęp prac przy adaptacji pomieszczeń na planowaną wystawę urządzeń kolejowej łączności. Prezydent w imieniu władz miasta złożył na nasze ręce najserdeczniejsze życzenia dla całej skierniewickiej braci kolejarskiej. Nie zawiedli nas również uczniowie, z zaprzyjaźnionej a związanej z koleją prawie stuletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 4. Jej uczniowie pod wodzą wychowawczyni, p. Beaty Więckowskiej przynieśli nam w prezencie, własnoręcznie wykonany bardzo długi łańcuch – skład pociągu.

Święto Kolejarza 2013, wizyta uczniów z SP nr 4 Święto Kolejarza 2013, wizyta uczniów z SP nr 4

Tradycyjnie także, w pomieszczeniu dawnej „brechałki” odbyło się spotkanie towarzyskie dla emerytowanych pracowników kolejowych. Kilkanaście osób, w dużej mierze kiedyś związanych z parowozownią i lokomotywownią spędziło – wydaje nam się – mile czas. Był to czas ciekawie przebyty też dla nas. Wspomnienia i historie z czasów, gdy w Skierniewicach królowały czarne, stalowe smoki są nabytkiem na wagę złota. Wystarczy powiedzieć, że jeden z naszych Gości zaczął pracę zawodową w MD Skierniewice w 1946 roku…

  Święto Kolejarza 2013, nagroda publiczności na wystawie Historia w żelazie zaklęta Święto Kolejarza 2013, nagroda publiczności na wystawie Historia w żelazie zaklęta Świąteczne zwiedzanie było wreszcie okazją do wręczenia nagród publiczności uczestnikom pleneru „Historia w żelazie zaklęta”. Laureatów nagród wybranymi przez ankietę wypełnianą podczas kolejnych dni otwartych przez zwiedzających, oglądających poplenerową wystawę zdjęć, umieszczoną w hali maszyn, zostali Anna Bryjak i Łukasz Gładki.

 

Podczas ostatniego w sezonie 2013 dnia otwartego odwiedziło nas 375 osób. W ten sposób liczba zwiedzających w ciągu roku osiągnęła kolejny rekordowy pułap, przekraczając cyfrę 6000!

Święto Kolejarza 2013, msza w kościele św. Jakuba Skierniewickie, kolejowe święto miało miejsce nie tylko w Parowozowni. Następnego dnia, w niedzielę odbyła się msza św. odprawiona w intencji żyjących i zmarłych kolejarzy oraz członków i wolontariuszy naszego Stowarzyszenia. PSMK istniejąc, co prawda znacznie krócej niż koleje, ale jednak już sporo lat, straciło spośród swego grona wielu Kolegów. Ten moment, w skierniewickim kościele św. Jakuba był okazją do przypomnienia sobie ich twarzy, głosów, dokonań…

Na mszy wystąpiliśmy jako poczet sztandarowy, z historyczną chorągwią ufundowaną przez pracowników Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w roku 1907. W poczcie wraz z naszą dwójką – Judytą Kurowską-Ciechańską i Pawłem Mierosławskim stanął p. Kazimierz Miastowski z Duszpasterstwa Kolejarzy, przed laty pracujący w Oddziale Napraw Pojazdów Trakcyjnych Md Skierniewice.

Na górę strony