Warsztaty Animacji Kulturalnej „Parowozownia 2004″

Festyn integracyjny - plakat

W dniach od 1 do 5 sierpnia 2004 r. odbyły się Warsztaty Animacji Kulturalnej dla osób niepełnosprawnych „Parowozownia 2004”. Brały w nich udział osoby z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Skierniewicach, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych w Laskach oraz podopieczni fundacji „Dzieci Ulicy” z rosyjskiej Samary. Przez pierwsze dwa dni program przewidywał spotkania na terenie Skierniewic oraz autokarową wycieczkę po Mazowszu.

We wtorek (3.08.) zajęcia na terenie Parowozowni trwały prawie cały dzień. Uczestnicy pracowali w trzech grupach:

  • plastycznej malującej portret wagonu „hecht”,
  • muzycznej, na dziedzińcu zajmującej się muzyką trashową czyli waleniem w wielkie plastikowe beczki (terapeuci tak rozładowują napięcia emocjonalne swoich podopiecznych) oraz
  • teatralnej – przygotowującej inscenizację del’arte w magazynie i w jednym z wagonów.

W środę na terenie Parowozowni zorganizowany został festyn integracyjny. W ciągu kilkugodzinnego spotkania otwartego również dla dzieci i młodzieży z miasta można było obejrzeć wystawione na wachlarzu niektóre pojazdy PSMK, samemu zbudować wielki parowóz z tekturowych pudełek lub pojeździć drezyna ręczną (pod opieką). Spragnieni wzruszeń artystycznych przy prawdziwym, chociaż zimnym parowozie słuchali występu zespołu „Dzieci Ulicy”, zaś w cieniu wierzb, można było postarać się o nową twarz – starą malując zmywalnymi farbami.

Nadmiar energii wyładowywano z całej siły waląc w wielkie plastikowe beczki.

Finałowym akcentem festynu były dwa torty: jeden w kształcie parowozu, drugi przedstawiał wagon pasażerski. Zestawione ze sobą torty tworzyły „Zug der Karawane”. Wkrótce jednak po pociągu nie zostało śladu, bowiem cały tabor został zjedzony przez uczestników imprezy.

W czwartek, w dalszym ciągu prowadzone były zajęcia programowe. Ich koniec uwieńczyła krótka przejażdżka w „Zug der Karawane” – w pociągu, tym razem prawdziwym, bo zestawionym z Ls40-4572 oraz jednego krytego wagonu rosyjskiego.

W czasie trwania warsztatów, na torach przed halą wachlarzową eksponowane były Ls40-4572, „Wittfeld”, 409Da-734, cysterna, TKh 2949, TKp 102 oraz WM5-872 (w trakcie renowacji). Ponadto w czasie środowego festynu na torach 57 i 59 kursowały dwie drezyny ręczne.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skierniewicach oraz fundację „Karawana Schweiz” zajmującą się osobami niepełnosprawnymi. Specjalnymi gośćmi Warsztatów byli wiceprezydent miasta Skierniewice – Sławomir Gmaj oraz przedstawiciel Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie – Janusz Byszewski.

W miejscowej prasie ukazało się kilka artykułów o wydarzeniu a na antenie lokalnego radia „RSC” nasi Koledzy opowiadali i o Warsztatach, i o PSMK. Warto dodać, że w ubiegłym roku w maju w Parowozowni gościliśmy podobną imprezę, jednak jej przygotowanie było znacznie łatwiejsze – trwała tylko jeden dzień.

Na górę strony