Obóz Wolontariacki 2017

Wzorem ubiegłego roku, ze względu na specyfikę naszej działalności w Parowozowni Skierniewice opartej wyłącznie na pracy społecznej w miesiącach lipiec–listopad 2017 r. zaplanowaliśmy organizację jednego obozu wolontariackiego składającego się łącznie z 8 turnusów, liczących od dwóch do czterech dni każdy i obejmujących każdorazowo weekendy. Zakwaterowanie uczestnikom zapewnialiśmy w pomieszczeniach socjalnych Parowozowni, traktując to również jako dodatkową atrakcję dla szczególnie młodzieży.

Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudzały prace pomocnicze przy renowacji parowozów wpisanych do rejestru zabytków Ol49-4 oraz Ty51-1 oraz stanowiącego rezerwowy front robót  „Śląska” TKp 6042. W trakcie obozów wolontariusze koncentrowali się przede wszystkim na oczyszczaniu maszyn ze starych powłok malarskich i zanieczyszczeń. Brali oni również udział w przygotowaniu i ostatecznym malowaniu części drobnych elementów maszyny do ostatecznego nakładania powłok malarskich.

Kolejny ważny element działań stanowiły prace porządkowe i związane z usuwaniem skutków wandalizmu. W tym roku tego typu prace miały pierwszorzędne znaczenie. Kontynuowane było zapoczątkowane jeszcze w ubiegłym roku porządkowanie zaplecza hali wachlarzowej. Kompleksowemu koszeniu poddano teren całej Parowozowni. Prowadzono również wycinkę samosiewów w dawnych zasiekach węglowych. Szczególnie trudnym zadaniem, z którym mieli zmierzyć się wolontariusze było uzupełnienie zniszczonego  przez wandali oszklenia części okien hali wachlarzowej. Ze względu na wysokość prace te można było wykonywać jedynie dzięki specjalistycznemu podnośnikowi koszowemu. Największe siły zostały rzucone na obrotnicę, która dzięki temu uzyskała cieszący oko i należny jej od dawna wygląd. Uczestnicy obozu nie tylko poprawili jej powłoki malarskie, ale uzupełnili oszklenie oraz wyposażenie elektryczne. Dzięki dodatkowemu wsparciu materiałami malarskimi przez skierniewicki hipermarket „Castorama” możliwa była kontynuacja i praktycznie ukończenie odnawiania ogrodzenia Parowozowni wzdłuż ulic Łowickiej i Bielańskiej.

Część wolontariuszy brała także udział w przygotowywaniu eksponatów do umieszczonej w jednym z budynków Parowozowni wystawy historycznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W porze jesiennej, gdy nastały wreszcie znacznie chłodniejsze dni, głównym zadaniem uczestników obozu była pomoc członkom PSMK w przygotowaniach do wymiany podkładów w jednym z torów historycznego kompleksu Parowozowni Skierniewice. 

Uczestnicy praktycznie każdego turnusu mogli uczestniczyć w udostępnianiu Parowozowni turystom. Ostatnim elementem działań w ramach omawianego projektu było opracowanie i przetłumaczenie materiałów promujących Parowozownię oraz ułatwiających zwłaszcza obcokrajowcom poznawanie i zwiedzanie obiektu. Tu postanowiliśmy wykorzystać tzw. e-wolontariat. 

Liczbowe określenie skali działań zrealizowanych w ramach zadania

LP Wskaźnik Jedn. miary Wartość
Plan wg wniosku Wykonanie
1 Liczba zorganizowanych obozów wolontariackich szt. 1 1
2 Liczba wolontariuszy biorących udział w zadaniu szt. 45 120
3 Liczba pozostałych osób biorących udział w zadaniu (organizatorzy) szt. 5 5
4 Liczba zorganizowanych imprez szt. 5 6
5 Liczba powstałych ścieżek edukacyjnych szt. 0 0
6 Liczba uczestników imprez (gości) szt. 3000 3500
7 Liczba zabytków wpisanych do rejestru, przy których były prowadzone działania szt. 3 3
8 Liczba zabytków figurujących w ewidencji, przy których były prowadzone działania szt. 0 0
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa
– Wolontariat dla dziedzictwa

NID-logotyp-oddzial-WARSZAWA   nid

PATRONAT MEDIALNY

Skierniewice24.pl     rsc_nowe       Głos Skierniewic     its    Stalowe Szlaki      logo_radio_lodz

WSPARCIE RZECZOWE

castorama

Na górę strony