Obóz Wolontariacki 2016

Jesienią 2015 r., gdy Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił konkurs o dofinansowanie projektów wolontariatu na rzecz dziedzictwa z pewnymi obawami przystąpiliśmy do pisania wniosku i gromadzenia dokumentów. Aplikację jednak złożyliśmy terminowo w grudniu 2015 r. Procedury konkursowe przeciągnęły się do wiosny, a umowę podpisaliśmy w czerwcu 2016 r.  Wtedy to mogliśmy dopiero przystąpić do realizacji najważniejszego elementu projektu, to jest Obozu Wolontariackiego, który z racji braku etatowych pracowników zmuszeni byliśmy podzielić na krótsze turnusy. Ogłosiliśmy rekrutację i z niepokojem czekaliśmy na pierwsze zgłoszenia. Okazało się, że nasze obawy okazały się bezpodstawne – każdy nabór kończył się sukcesem, a w kilku przypadkach zabrakło miejsc dla wszystkich zainteresowanych…

Ze względu na specyfikę działalności w Parowozowni Skierniewice opartej wyłącznie na pracy społecznej przy jednoczesnym braku pracowników etatowych w miesiącach czerwiec–październik 2016 r. zaplanowaliśmy organizację jednego obozu wolontariackiego składającego się z 10 obozodni, które podzieliśmy wstępnie na trzy turnusy. Zakwaterowanie uczestnikom zapewnialiśmy w pomieszczeniach socjalnych Parowozowni.

Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudzały prace pomocnicze przy renowacji wpisanego do rejestru zabytków parowozu Ol49-4. Wolontariusze koncentrowali się tutaj przede wszystkim na oczyszczaniu maszyny ze starych powłok malarskich i zanieczyszczeń. Wykonywali też część prac malarskich. Kolejny ważny element działań stanowiły prace porządkowe, w tym uporządkowanie zaplecza hali wachlarzowej.  Wolontariusze zostali zaangażowani także do estetyzacji obiektów na terenie Parowozowni (malowanie drzwi, ogrodzenia, bram wjazdowych itp.) – czynności niezbędnych do właściwego postrzegania obiektu zabytkowego.

Staraliśmy się, by większość z wolontariuszy miała także okazje wziąć udział w działaniach edukacyjnych – uczestnicy praktycznie każdego turnusu mogli uczestniczyć w oprowadzaniu przez przewodników  w charakterze osób zamykających grupy. Ostatnim elementem działań w ramach omawianego projektu była realizacja ścieżki edukacyjnej „Historia i teraźniejszość Parowozowni Skierniewice” umożliwiającej samodzielne zwiedzanie części zespołu lokomotywowni bez przewodnika. Uzupełnione zostały drogowskazy na terenie „szopy”, a budynki i stojące na zewnątrz pojazdy szynowe uzyskały estetyczne  tabliczki z opisami.

Liczbowe określenie skali działań zrealizowanych w ramach zadania

LP Wskaźnik Jedn. miary Wartość
Plan wg wniosku Wykonanie
1 Liczba zorganizowanych obozów wolontariackich szt. 1 1
2 Liczba wolontariuszy biorących udział w zadaniu szt. 20 46
3 Liczba pozostałych osób biorących udział w zadaniu (organizatorzy) szt. 3 6
4 Liczba zorganizowanych imprez szt. 2 5
5 Liczba powstałych ścieżek edukacyjnych szt. 1 1
6 Liczba uczestników imprez (gości) szt. 1000 2500
7 Liczba zabytków wpisanych do rejestru, przy których były prowadzone działania szt. 2 2
8 Liczba zabytków figurujących w ewidencji, przy których były prowadzone działania szt. 0 0

Projekt odbył się dzięki wsparciu finansowemu:

NID-logotyp-oddzial-WARSZAWA

w ramach programu:

nid

Patronatem medialnym objęły:

Głos Skierniewic nm dl its Stalowe Szlaki rsc_nowe Skierniewice24.pl Skierniewickie.pl

Na górę strony