Druga cysterna w naszej kolekcji!

dscf2320www Czteroosiowy wagon cysterna produkcji amerykańskiej z 1944 r. znajdujący się na terenie bocznicy kolejowej warszawskiej elektrociepłowni Siekierki funkcjonował w orbicie naszych zainteresowań od ponad 20 lat. Ponieważ jednak spełniał bardzo ważną dla procesów technologicznych rolę zbiornika, do którego tymczasowo na czas badań laboratoryjnych spuszczano olej transformatorowy, o jego pozyskaniu mogliśmy na długie lata zapomnieć. Zmiany własnościowe w latach 2000. i 2010. spowodowały, że wagon przestał być majątkiem samej elektrociepłowni i znalazł się wraz z pozostałym taborem kolejowym w końcu w rękach DB Schenker Rail Polska.

dscf2335www Do tematu pozyskania wagonu powróciliśmy 5 lat temu i po kilku latach rozmów oraz negocjacji udało się nam go zakupić za symboliczną kwotę od DB Schenker Rail Polska. Pozostało jeszcze tylko przetransportować wagon do Skierniewic. Biorąc pod uwagę kondycję jego układu jezdnego i cięgłowo-zderznego oraz termin w jakim musieliśmy wagon zabrać z terenu elektrociepłowni niestety nie mogliśmy tego zrobić  w sposób najbardziej przez nas pożądany czyli po torach kolejowych. Po raz kolejny  musieliśmy więc skorzystać z przewoźnika drogowego. Specjalistyczny zestaw samochodowy dotarł do Parowozowni w nocy z 15 na 16 października i w godzinach porannych wagon ponownie stanął na szynach.

dscf2345www dscf2348www

Dziękujemy:

  • Zarządowi i Pracownikom DB Schenker Rail Polska SA za życzliwe podejście do naszej prośby i sprzedaż wagonu po symbolicznej cenie.
  • Pracownikom elektrociepłowni Siekierki (PGNiG Termika SA) za życzliwość i pomoc przy załadunku wagonu.
  • Pracownikom firmy „Panas” za transport i rozładunek jak zawsze na najwyższym poziomie.
Na górę strony