Niech się święci 25 listopada!

dsc_4198 Ostatecznego zamknięcia sezonu turystycznego zawsze dokonujemy przy okazji Święta Kolejarza. Tak też i stało się w tym roku. W chłodną sobotę 23 listopada odwiedziło nas 101 osób. Mogły one zarówno zwiedzać obiekt samodzielnie, jak również skorzystać z możliwości oprowadzania przez naszego przewodnika. Kolejna możliwość odwiedzin nas już w 2020 r. – roku 175-lecia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, dzięki której kolej dotarła do Skierniewic. Niecierpliwych zachęcamy by już dziś zajrzeli do przyszłorocznego Kalendarium imprez w Parowozowni.

dsc_4195 dsc_4190
choragiew-2019 Trzeba pamiętać jednak, że 25 listopada to przede wszystkim święto wszystkich osób w związanych mniej lub bardziej zawodowo z koleją, w tym także i wolontariuszy działających na rzecz zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego tej gałęzi transportu. Tradycją już się stało, że z tej okazji przybywają do naszej Parowozowni uczniowie i kadra skierniewickiej Szkoły Podstawowej nr 4. Tak jak zawsze i w tym roku złożyli na ręce władz PSMK życzenia dla całej kolejarskiej braci. Były one tym milsze, że szkoła ta powstała z inicjatywy kolejarzy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i wciąż o swych korzeniach pamięta! Oczywiście nie zabrakło również zbiorowej deklamacji tuwimowskiej „Lokomotywy”.

Od wielu lat Święto Kolejarza ma także dla części z nas wymiar religijny. Tradycyjnie w skierniewickim kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w niedzielę najbliższą 25 listopada z naszej inicjatywy odbywa się nabożeństwo w intencji żyjących i umarłych pracowników kolei oraz członków i wolontariuszy naszego Stowarzyszenia. Trzeba zaznaczyć, że parafia ta zawsze była związana z życiem religijnym kolejarzy skierniewickiego węzła.

Również i w tym roku taka uroczystość religijna miała miejsce. W niedzielę 24 listopada zgodnie z utartym od wielu lat zwyczajem brał w niej udział nasz umundurowany poczet z historyczną chorągwią ufundowaną w 1907 r. przez skierniewickich kolejarzy pracujących na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Na górę strony