Nagroda w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2011 roku”

Wyróżnienie, Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2011

W tym samym, co ostatni tegoroczny „Dzień Otwarty” czasie, na rynku w Wieluniu, podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki, otrzymaliśmy nagrodę. Po raz pierwszy, po siedmiu latach stałego turystycznego udostępniania Parowozowni nasze wysiłki zostały docenione. Nasza przedstawicielka, z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego odebrała przyznane Stowarzyszeniu wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2011 roku.

Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło 28 zgłoszeń. Kapituła oceniała zgłoszone produkty według ścisłych kryteriów, uwzględniających atrakcyjność, dostępność, zasoby infrastruktury turystycznej i okołoturystycznej, ogólny wizerunek, nowatorstwo, standard oferowanych usług i sposób promocji produktu turystycznego. W tym roku przyznano 7 nagród, w tym 6 certyfikatów i jedno – dla nas – wyróżnienie. Odróżniające nas od innych laureatów konkursu wyróżnienie jest, jak nas poinformowano wynikiem tego, że nasza działalność jako jedyna z ocenianych nie jest nastawiona na zysk – a tylko takie, zgodnie z założeniami konkursu otrzymywały certyfikaty. Z otrzymanego wyróżnienia cieszymy się, tym bardziej, że wraz z nami certyfikat przyznano Urzędowi miasta Skierniewice za organizację corocznego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Oprócz oficjalnego konkursu Gazeta Wyborcza przeprowadziła specjalny, internetowy sondaż dla czytelników, w którym głosowano na rozmaite atrakcje turystyczne łódzkiego. W sondażu tym zajęliśmy drugie miejsce.

Pisząc o wyróżnieniach, warto przypomnieć, że regularne udostępnianie Parowozowni Skierniewice w stałych, ogłoszonych terminach rozpoczęliśmy w roku 2005. Decyzja ta wynikła z prozaicznej potrzeby uporządkowania odwiedzin nieplanowanych, które bardzo dezorganizowały weekendowe prace. Sezon turystyczny parowozowni początkowo obmyśliliśmy, jako zestaw obejmujący jeden dzień otwarty co miesiąc (pierwsza sobota w miesiącu od maja do października) oraz specjalne dwa dni otwarte w czasie trwania Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. W roku 2010 doszła cykliczna Noc Muzeów (w maju) i od tego samego roku otwarta dla zwiedzających wystawa z okazji Dnia Kolejarza (sobota najbliżej 25 listopada). Liczba odwiedzających nas gości stale rośnie. W bieżącym roku padł już rekord – do parowozowni pofatygowało się do tej pory aż 3477 osób, a przed nami są jeszcze obchody Dnia Kolejarza, z atrakcją w postaci wystawy nowoczesnego taboru trakcyjnego. Na tegoroczną liczbę zwiedzających złożyła się także publiczność, która skorzystała z naszej nowej propozycji tj. wieczorów w parowozowni.

Nie ma jednak nic za darmo. Rok 2011 był sezonem ciężkim dla pracujących w niej społeczników, z uwagi na rekordowo wysoką liczbę imprez. Po raz pierwszy w swej „turystycznej” historii parowozownia przyjmowała gości przez 6 weekendów pod rząd – w okresie od końca sierpnia do początku października.

Ostatnią w tym roku okazją zwiedzenia parowozowni będzie Święto Kolejarza, (26.11.2011 w godzinach 11.00-14.00).

Na górę strony