Na ratowanie Starych Powązek

Kwesta 2014 (GM) W grupie kolejowej kwestowali: M. Balicka, J. Kurowska Ciechańska, A. Karczmarczyk – SKM , J. Kaźmierczak , P. Mierosławski, M. Moczulski, A. Paszke, W. Sitkiewicz – WKD.
Fot. G. Moczulski

W ciągu dwóch dni 40. kwesty na Starych Powązkach zorganizowanej na rzecz ratowania zabytków stołecznej nekropoli zebrano 245 tys. zł – poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Marcin Święcicki. Datki do puszek zbierało 250 kwestarzy, wśród nich – po raz piąty – sześcioro członków Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz zaproszeni przez nas przedstawiciele Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Spośród kwestujących nasza grupa wyróżniała się zdecydowanie wyglądem – wszyscy byli w mundurach. Kwestowaliśmy wytrwale, każdego dnia od 10.00 do zmroku. Można nas było spotkać jak zwykle w alei katakumbowej, w pobliżu odrestaurowanego w 2012 r. grobu inżyniera Stanisława Wysockiego (1805-1868). Skład grupy kolejowej nie był przypadkowy. Grób projektanta i budowniczego DŻWW został bowiem odnowiony dzięki staraniom PSMK, przy znacznym wsparciu finansowym SKM w Warszawie i WKD.

Kwesta 2014 (JB) Kwestujących odwiedził J. Kisielewski – wiceprzewodniczący Zarządu SKOnSP.
Fot. J. Brykowska

Datki na ratowanie zabytkowych kaplic, grobowców i rzeźb można było składać nie tylko do puszek kwestujących osób, ale także do skarbony stojącej obok grobu Jerzego Waldorffa – pomysłodawcy kwest, które Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje od 1974 r. Dzięki jego działalności w ciągu 40 lat udało się poddać renowacji ponad 1300 zabytkowych obiektów, wiele – jak grób Stanisława Wysockiego – powtórnie.

Po zakończonej kweście Marek Moczulski i kwestująca w naszej grupie pani Maria Balicka zostali zaproszeni do Polskiego Radia RDC, gdzie podzielili się swoimi wrażeniami z tegorocznej akcji „Ratujmy zabytki Starych Powązek”, opowiedzieli m.in. o udziale w tej akcji członków PSMK.

Na górę strony