Kolejowa Noc Muzeów AD 2015 za nami!

KNM 2015 - ogniki

Zgodnie już z pięcioletnią tradycją w trzecią sobotę maja Parowozownia Skierniewice otworzyła swoje podwoje w porze wieczorno-nocnej w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Startując w 2010 r. zaczynaliśmy bardzo skromnie, kierując wraz z Kolegami z Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała ofertę do mieszkańców Warszawy, a od 2011 r. także i Łodzi. Udział mieszkańców Skierniewic był wówczas symboliczny, a Parowozownia była jedyną instytucję biorącą w grodzie na Łupią w Nocy Muzeów. Z czasem wzrastało zainteresowanie udziałem w imprezie społeczności lokalnych, stąd coraz większe nakierowanie na ich potrzeby. Stopniowo nasz pomysł też podchwytywały inne skierniewickie placówki kulturalne. W ubiegłym roku po raz pierwszy nastawiliśmy się wyłącznie na turystów indywidualnych rezygnując z pociągów specjalnych z Łodzi i Warszawy. Z naszej inicjatywy też Urząd Miasta Skierniewice uruchomił pierwszy raz specjalną, darmową linię autobusową. Dziś, po pięciu latach, w Nocy Muzeów biorą udział niemal wszystkie skierniewickie instytucje kultury, pomiędzy którymi przemieszczają się specjalne autobusy, a w imprezie uczestniczą setki, jeśli nie tysiące skierniewiczan i gości z okolicznych miejscowości.

W ciągu zaledwie czterech sobotnich godzin odwiedziło nas 825 osób, na które oczekiwało kilka specjalnie iluminowanych ekspozycji.

Korzystając z tego, że tym razem prognozy pogody były korzystne, wróciliśmy do podświetlanej wystawy taboru na zewnątrz budynków. I tak na torze 59 stanęła lokomotywa akumulatorowa AEG z 1928 r. wraz z wagonem cysterną z ok 1905 r. i wagonem krytym konstrukcji francuskiej. Przed halą wachlarzową pojawiły się parowozy: wąskotorowy „Las” (na platformie), oraz normalnotorowe TKt48-39 i „Ferrum” TKh 2949. Nie zabrakło też wózka motorowego WM5-872, dźwigu o udźwigu 10 ton, „Steinfurta”, tendra ppoż 12C1 oraz lokomotywy spalinowej Ls40-4572 z platformą amerykańską. Na obrotnicy tym razem stanął masywny O/S TKp 102. Na torach trakcyjnych niezmiennie były wyeksponowane Pd5-17, Ol49-4 i oba „teigreki”. Zadebiutowała na Nocy Muzeów, jako oświetlony eksponat, lokomotywa spalinowa Ls60-143.

KNM 2015 - Ty23-273 KNM 2015 - TKp102

KNM 2015 - skład na torze 59 KNM 2015 - wachlarz z Ls40-4572

Wielkim zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych gości, cieszyła się wystawa urządzeń sterowania sterowania ruchem kolejowym.

KNM 2015 - wajchy na srk   KNM 2015 - srk - pulpit kostkowy

Bardzo dużą popularnością cieszyły się darmowe autobusy uruchomione przez Urząd Miasta Skierniewice. Oczekiwał na nie zawsze jeden z umundurowanych przewodników….

KNM 2015 - linia muzealna KNM 2015 - na przystanku autobusowym

Osób w historycznych mundurach było jednak więcej…

KNM 2015 - Paweł i Józek   KNM 2015 - Janek i Ariel

Pełną fotorelację z imprezy znajdziecie Państwo w „Relacjach z wydarzeń”.

Dziękujemy naszym Gościom, a także Partnerom – Urzędowi Miasta Skierniewice za włączenie nas po raz kolejny do programu Nocy Muzeów w Skierniewicach oraz przewoźnikom kolejowym Przewozy Regionalne Koleje Mazowieckie za objęcie Kolejowej Nocy Muzeów promocjami umożliwiającymi powrót gratis.

Partnerzy Kolejowej NOCY MUZEÓW

Urząd Miasta Skierniewice Przewozy Regionalne Koleje Mazowieckie

Na górę strony