Dzień Dziecka i „Wieczór w Parowozowni”

Dzień Dziecka w Parowozowni, 2013

W sobotę, 1 czerwca w godz. 11.00-14.00 z zabytkowej Parowozowni Skierniewice dochodziły okrzyki radości oraz śmiech dużych i małych dzieci. Było to kolejne wydanie „dnia otwartego”. Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny program zapraszając firmy kolejowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się:

  • wystawa współczesnego taboru kolejowego – dzięki uprzejmości firm PKP CARGO S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.;
  • przejazdy najstarszym wagonem pasażerskim w Polsce;
  • przejazdy drezynami ręcznymi;
  • wystawa ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”;

Z naszej propozycji mimo deszczu skorzystały 644 osoby, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Plener Historia w żelazie zaklęta, rozdanie nagród

Dodatkowo, o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej złożonej z najlepszych zdjęć wykonanych w ramach pleneru fotograficznego „Historia w żelazie zaklęta” współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W hali maszyn zaprezentowaliśmy 37 prac wybranych przez Jury. Autorzy najlepszych, nagrodzonych fotografii otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy, których fotogramy zostały zakwalifikowane do wystawy – dyplomy uczestnictwa i drobny upominek – nowo wydaną przez PSMK (również przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego) broszurę o historii Parowozowni Skierniewice (aut. Michała Jerczyńskiego). Pierwszą nagrodę otrzymał Zdzisław Rogalski za ciekawe ujęcie fragmentu parowozu Ol49-4 przez „rybie oko”.

Wieczór w Parowozowni, zespół Banana Perwers

Tego samego dnia, wieczorem o godz. 19.00 grupa teatralna Banana Perwers, klub Oaza oraz Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zorganizowały drugi w tym roku „Wieczór w Parowozowni”. Licznie zgromadzona publiczność (123 osoby) zobaczyła:

  • sztukę Woody’ego Allena „Gdy śmierć zastuka” – opowieść o tajemniczym gościu wkradającym się do pewnego mieszkania;
  • Ogród rozkoszy ziemskich, czyli Tuwim dla dorosłych dzieci”;
  • piosenkę aktorską w wykonaniu Dominiki Dawidowicz.

Akompaniament zapewnił Włodzimierz Stefanowicz.

Łącznie 1 czerwca do Parowozowni Skierniewice przybyło 767 osób, co daje łączną liczbę zwiedzających w tym roku równą 2 270! Wieczorem zmuszeni byliśmy zrezygnować z wydawania biletów ze względu na ich brak. Z niecierpliwością czekamy na kolejną spóźnioną partię biletów kartonikowych, która jedzie do nas z Czech.

Zapraszamy do działu Relacje z Wydarzeń gdzie zamieściliśmy fotorelacje zarówno z Dnia Dziecka jak i wernisażu wystawy poplenerowej „Historia w żelazie zaklęta

Na kolejny „dzień otwarty” zapraszamy 6 lipca. Tego dnia Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotował miłą niespodziankę dla mieszkańców Łodzi i Koluszek. Szczegóły wkrótce.

Na górę strony