Dzień Dziecka

W sobotę 4 czerwca zaprosiliśmy zwiedzających do Parowozowni na kolejny „dzień otwarty”. Jak co roku, czerwcowe „otwarcie” miało charakter specjalny. Pierwszy dzień tego miesiąca to przecież wydarzenie szczególne: Dzień Dziecka, a na dodatek wkrótce potem rozpoczynają się spotkania w ramach krajowych Dni Techniki Kolejowej.

Tego dnia dla najmłodszych (ale także i całkiem dorosłych…) przygotowaliśmy obszerny program, umożliwiający nie tylko poznanie starej kolei, ale także tej dzisiejszej. W Parowozowni na zwiedzających czekały trzy wystawy. Na torach „szopy” zaprezentowaliśmy pojazdy zabytkowe z własnej kolekcji oraz pojazdy współczesne, użytkowane przez przedsiębiorstwa kolejowe. W tym roku, w parowozowni, PKP Cargo wystawiła łódzką SM42-746, już oznaczoną nowym ogólnoeuropejskim numerem 9851-8620400-6. PKP Energetyka nadesłała pociąg sieciowy, a PLK dwie drezyny motorowe – WM10 i WM15, bardzo ładnie komponujące się z naszą, świeżo odbudowaną WM5.

Dzień Dziecka 2011, przejażdżka drezyną Dzień Dziecka 2011, wystawa drezyn motorowych Dzień Dziecka 2011, pociąg sieciowy

Dwie pozostałe wystawy miały charakter kameralny. W korytarzu warsztatów zawiesiliśmy prawie setkę reprodukcji francuskich pocztówek z początku XX wieku, pokazujących parowozy, a w hali maszyn ponownie wystawiliśmy obrazy o tematyce kolejowej autorstwa Marty Zamarskiej. Wystawy uzupełnione zostały możliwością zwiedzania kuźni, centrali telefonicznej Siemensa. Podczas dnia otwartego można było zażyć przejażdżki drezyną ręczną albo 122-letnim wagonem, w którym wydawane na portierni kartonikowe bilety dziurkował „prawdziwy” kierownik pociągu.

Dzień Dziecka 2011, przejażdżka Steinfurtem Dzień Dziecka 2011, stanowisko rysunkowe

Dodatkowo, dla dzieci przygotowaliśmy konkurs rysunkowy z nagrodami ufundowanymi przez promujący turystykę rodzinną portal Szwendobylscy.pl, a pracownicy PLK prowadzili akcję informacyjną „Bezpieczny przejazd”. Mimo panującego upału, naszą Parowozownię odwiedziły 282 osoby.

W tym roku niespodziankę dzieciom sprawiły Przewozy Regionalne. Na „kolejowe zwiedzanie” dnia 4 czerwca dzieci i młodzież z roczników 1995 i późniejszych mogły dojechać z Warszawy do Skierniewic za darmo pociągiem InterREGIO 33042.

Na górę strony