Ach cóż to był za Jubileusz!

170-latdzww-skierniewice_ostateczna 1 października 1845 r. dotarł z Warszawy do Skierniewic pierwszy rozkładowy pociąg Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej3 października wraz z Prezydentem Miasta Skierniewice Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP  postanowiliśmy godnie uczcić okrągłą, 170 rocznicę tego doniosłego dla dziejów i dalszego rozwoju Skierniewic wydarzenia przypadającą na bieżący rok. Niestety, tocząca się obok modernizacja stacji, sprawiła, że wiele z atrakcji które pierwotnie chcieliśmy zorganizować, stało się tym razem niemożliwe do realizacji. Z wielkim bólem serca musieliśmy odpuścić sobie uruchomienie specjalnego pociągu retro z parowozem, czy wystawę współczesnego taboru kolejowego. Wszak obok obserwujemy apogeum prac, a łączność z siecią PKP PLK jest chwilowo przerwana. Stąd postawiliśmy wraz z pozostałymi organizatorami na bardziej familijny charakter wydarzenia i zaprosiliśmy mieszkańców Skierniewic oraz pozostałych gości na festyn pełen atrakcji zarówno dla najmłodszych, nieco starszych i najstarszych.

dsc_9731 Choć Parowozownia była dostępna już od 11.00, to zgodnie z planem po godz. 12.00 oficjalnie w imieniu organizatorów imprezę otworzyli :

  • Jarosław Chęcielewski – I zastępca Prezydenta Miasta Skierniewice;
  • Dorota Przybyła – wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP;
  • Judyta Kurowska-Ciechańska – przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

dsc_0002 Ponadto swoją obecnością uroczyste otwarcie imprezy zaszczyciły: Pani Elżbieta Radziszewska – Wicemarszałek Sejmu RP, Pani Dorota Rutkowska – posłanka na sejm RP oraz Pani Katarzyna Starecka – kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Wśród wielu innych znamienitych Gości, którzy przybyli tłumnie na zaproszenie organizatorów „Urodziny wiedenki”, można było spotkać radnych wojewódzkich i miejskich, przedstawicieli władz przedsiębiorstw kolejowych i spoza branży kolejowej.

Po wystąpieniach oficjalnych można było wysłuchać koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Szczepana Bieszczada oraz skosztować specjalnego jubileuszowego tortu do którego ciągnęła się niekończąca się kolejka…

dsc_9714_0 dsc_9754_0   dsc_0021 dsc_9753

Oczywiście część oficjalna to nie wszystko, co Organizatorzy przygotowali dla 742 osób które odwiedziły tego dnia Parowozownię. Każdy coś mógł dla siebie znaleźć – zabytkowe samochody…

dsc_9723 dsc_9725

… i te współczesne służące na kolei.

SONY DSC SONY DSC

Mobilne stanowisko promocyjne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zrobiło furrorę wśród najmłodszych gości jubileuszu. Można było też zobaczyć dzięki sklepowi Loko-Model jak cyfrowo sterować makietą, przyjrzeć się nowoczesnemu semaforowi firmy Thales Polska sp. z o.o...

dsc_9755 SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC dsc_9729

Można było tradycyjnie zwiedzać halę z przewodnikiem, zajrzeć na ekspozycję urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale również i zobaczyć całkiem dwie nowe wystawy: „Papierowa spuścizna Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w 170-lecie jej powstania” (aut. Paweł Mierosławski)„Para zbliża odległości” (aut. Aneta Majak i Andrzej Paszke).

SONY DSC 15-10-03-skierniewice-fot-m-moczulski-87 wystawa_kuznia 15-10-03-skierniewice-fot-m-moczulski-5

Na zakończenie imprezy zaś wystąpiły dwa zespoły: Paragraf 22 ze Skierniewic i  gwiazda muzyki country Michał Lonstar z zespołem Colorado Band.

SONY DSC dsc_9761

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z URODZIN WIEDENKI

ORGANIZATORZY

prez_sk   sitk   Logo PSMK, czarne

HONOROWY PATRONAT

herb_podpis_z_prawej      PKP PLK - zarządca narodowej sieci kolejowej      fundacja_logo_rgb_bezpola      mwkz lwkz

PATRONI MEDIALNI

Głos Skierniewic     nm   dl    its    rsc_nowe    Skierniewice24.pl    TV Skierniewice

PARTNERZY

lok    lokomodel     logo-sok-nowe wapo-tech1     lka   Bolimowski Park Krajobrazowy Przewozy Regionalne thales

Na górę strony