Z Witaszyc do Skierniewic

Akulok w Witaszycach Dwuosiową lokomotywę manewrową o zasilaniu akumulatorowym (tzw. akkulok) dla cukrowni w Witaszycach zbudowała w 1928 r. firma AEG w swoim zakładzie budowy lokomotyw w berlińskiej dzielnicy Hennigsdorf. Pojazd wyjechał za bramy fabryki z numerem 4184. Budowa pojazdu jest prosta. Podwozie: silniki elektryczne wiszące na osiach „za nos”. Nadwozie: kabina maszynisty z koniecznym osprzętem, a po jej dwóch stronach skrzynie na baterię akumulatorów. Na torach cukrowni lokomotywa wykonywała lekkie prace manewrowe. W ramach przeprowadzanych przeglądów i remontów zmieniał się wygląd lokomotywy. Już w początku lat 70-tych pojazd odbiegał wyglądem od oryginału. Zmienione zostały pokrywy skrzyń akumulatorowych oraz dospawano kasety na reflektory elektryczne.

Kiedy pojazd zakończył swoją służbę, PSMK poprosiło o nieodpłatne przekazanie zabytkowej już lokomotywy do właśnie tworzonej w Skierniewicach kolekcji. W początku 1995 r. udało się pozyskać pojazd do zbiorów. W kwietniu, na lawecie samochodowej, pojazd przyjechał do Skierniewic . AEG na hali maszyn

Na przełomie lat 1997/98 ruszyły pierwsze prace renowacyjne. Rozpoczęło się pracochłonne, ręczne czyszczenie nadwozia z korozji i starej farby. Później powierzchnie były zabezpieczane antykorozyjnie. Po takich pracach pojazd zaczął wyglądać zachęcająco, ale minęło jeszcze kilka lat zanim udało się zainteresować nim sponsora mogącego zapewnić renowację w szerszym zakresie. W początku 2006 r. najpierw zestawy kołowe z silnikami, później nadwozie zostały przewiezione do warsztatu Tramwajów Warszawskich. W szczególności układ elektryczny wymagał, aby zajęli się nim specjaliści. Dużo czasu zajęła renowacja silników i nastawnika. W ramach prac renowacyjnych założono też nowy dach i naprawiono drzwi kabiny. Poza Tramwajami trzeba jednak było znaleźć zakład, który wykonałby brakujące sekcje oporów rozruchowych.

Zestawy kołowe AEG w TW Silnik AEG w TW

W styczniu 2014 r. nadwozie zagruntowano trwałą farbą podkładową, a wszystkie nierówności powierzchni zostały zaszpachlowane i wyszlifowane. Wykonano też nowe oprawy świateł pozycyjnych. Dwa miesiące później nadwozie otrzymało docelowe kolory na zewnątrz i wewnątrz pudła. Pojazd wciąż jednak oczekiwał na nowe okablowanie oraz zamontowanie wszystkich naprawionych podzespołów elektrycznych. Akulok w TW

U progu lata prace przyspieszyły. Na przełomie maja i czerwca 2014 r. zakładano nową instalację elektryczną, a do kaset na czołowych ścianach założono reflektory. Wkrótce można było przystąpić do ponownego zmontowania całego pojazdu – podwozia z silnikami i nadwozia z wyposażeniem. 20 czerwca odbyły się pierwsze jazdy próbne. Na odcinku toru w hali warsztatów, wykorzystując pożyczone akumulatory, sprawdzano prawidłowość montażu wszystkich zespołów lokomotywy.

20 sierpnia 2014 r. akkulok został wyciągnięty w miejsce, gdzie możliwy był załadunek na niskopodwoziową lawetę samochodową. Po zakończeniu prac renowacyjnych wykonano jeszcze pamiątkową fotografię przed bramą Zakładu Naprawy Tramwajów. Niewielkie gabaryty sprawiły, że transport do Skierniewic nie sprawił trudności i następnego dnia, po dłuższej nieobecności, zabytkowa akumulatorowa lokomotywa manewrowa powróciła do skierniewickiej Parowozowni.

Akulok w słońcu   Odsłonięcie AEG widziane z góry

Dzięki sponsorowi – Tramwajom Warszawskim – pojazd jest obecnie najnowszym pojazdem w zbiorze tych eksponatów kolekcji PSMK, które dotychczas zostały poddane kompleksowej renowacji.  Z okazji Święta Kolejarza, 22 listopada w Parowozowni odbyła się uroczysta, pierwsza, publiczna prezentacja odbudowanego eksponatu.

Na górę strony