W podzięce Węgrom…

Odsłonięcie pomnika przyjaźni polsko-węgierskiej

W piątkowe przedpołudnie 25 października nasza delegacja uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia przed zabytkowym dworcem kolejowym w Skierniewicach pomnika upamiętniającego pomoc węgierską, którą Armia Polska otrzymała w okresie wojny 1920 roku. Wtedy to 19 sierpnia do magazynów amunicyjnych mieszczących się w niedalekim od Skierniewic lesie „Zwierzyniec” przybył transport kolejowy z amunicją artyleryjską i strzelecką, tak potrzebną w Polsce, wówczas posiadającej całkiem zniszczony podczas I wojny światowej przemysł. Inicjatorem upamiętnienia tego wydarzenia jest Stowarzyszenie „Liberatis” – skierniewicka organizacja od lat walcząca o pamięć o tym istotnym dla losów kampanii 1920 r. wydarzeniu.

Odsłonięcie pomnika przyjaźni polsko-węgierskiej

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział: Minister Obrony Narodowej Węgier Csaba Hende, ambasador Węgier Iván Gyurcsík, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski, prezes Skierniewickiej Izby Gospodarczej Konstanty Marat, przewodniczący Koła Obywatelskiego „Liberatis” w Skierniewicach Zygmunt Czarniak. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Arkadiusz Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. W imieniu organów statutowych i członków Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz kolejarzy węzła skierniewickiego wiązankę pod pomnikiem złożyła Przewodnicząca ZG PSMK Judyta Kurowska-Ciechańska w towarzystwie Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej PSMK Pawła Mierosławskiego.

Po tej uroczystości Goście udali się do Galerii dla Dzieci i MłodzieżyKreska” przy ul. Szarych Szeregów 6, gdzie zwiedzili wystawę prac z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Pomoc węgierska dla Polski w 1920 roku”. Stąd udali się na zwiedzanie naszej Parowozowni, gdzie zwiedzili m.in. centralę telefoniczną i część hali wachlarzowej. Szczególne zainteresowanie węgierskich Gości wzbudziła bogata kolekcja wagonów pochodzenie węgierskiego zgromadzona przez PSMK.

Wizyta delegacji węgierskiej w Parowozowni Wizyta delegacji węgierskiej w Parowozowni

Na zakończenie pobytu w Parowozowni Goście z Węgier wpisali się do Księgi pamiątkowej.

Wpis do księgi pamiątkowej Wpis do księgi pamiątkowej Wizyta delegacji węgierskiej w Parowozowni

Uroczystości odsłonięcia pomnika zakończyły obiadem, na który organizatorzy zaprosili do skierniewickiego Centrum Konferencyjno-Rozrywkowego „Maraton”.

Na górę strony