Ruszył remont „przybudówki łowickiej”!

Przybudówka - prace ze spychareczką Kilka dni temu rozpoczęły się prace budowlane związane z szeroko zakrojonym remontem najstarszej części naszej hali wachlarzowej nazywanej przez nas „przybudówką łowicką”. Ta „przybudówka” to zbudowany w roku 1862 pierwszy z siedmiu początkowych kanałów obecnej hali, który już na przełomie lat 1880/1890–tych przebudowano na pomieszczenia zaplecza warsztatowego i biuro dyspozytora. W trakcie pierwszych miesięcy I wojny światowej, gdy okolice Łodzi przechodziły z rak do rąk, hala a wraz z nią i obecnie remontowana część niemal zupełnie zostały zniszczone. Pomieszczenia dyspozytora i zaplecza zostały odbudowane po roku 1918, a w czasie II wojny światowej znacznie lecz tandetnie rozbudowane. Przybudówka - spychareczka i kopareczka I etap prac przy rewitalizacji tej części odbył się w 2012 r. Obejmował on prace ratownicze polegające na demontażu niebezpiecznych elementów i wzmocnieniu konstrukcji obiektu. Prace finansowane były przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W kolejnych latach, pomimo składanych w różnych instytucjach wniosków, nie udało się uzyskać środków na kontynuację prac i zostały one wstrzymane. Dopiero w 2015 r. udało się pozyskać dofinansowanie prac przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 100 000 zł na kontynuację prac.

Przybudówka - prace ze spychareczką (2) W tych dniach, w ramach remontu wykonywane są prace polegające na wzmocnieniu fundamentów istniejących ścian oraz wykonaniu nowych ścian wewnętrznych, na których oparte zostaną  wykonane na nowo, niepalne (poprzednio były drewniane) już stropy. W kolejnym etapie remontu budynku przewidziana jest również odbudowa pokrycia dachowego wraz z konstrukcją.

Prace wykonywane są przez skierniewicką firmę „Marbudex”, która już w poprzednich projektach dała się poznać jako solidny i dbały o jakość partner. Tym razem jednak konieczny jest udział zmechanizowanego sprzętu. Na zdjęciach przedstawiamy dzisiaj odkopywanie miejsc pod fundamenty wewnątrz budynku.

W tej części hali powstanie interaktywna wystawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

REMONT NAJSTARSZEJ Części HALI WACHLARZoWEJ WSPIERA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na górę strony