Na wystawie usrk praca nie ustaje!

img_1230 Od wakacji realizowaliśmy prace w ramach projektu Wolontariusze na rzecz rozwoju parowozowni Skierniewice sfinansowanego w ramach programu Tesco Polska Decydujesz – Pomagamy. W głosowaniu klientów zajęliśmy II miejsce, w związku z tym otrzymaliśmy grant w wysokości 3 000 zł. Podstawowym celem naszej aplikacji było wykonanie prac mających na celu rozbudowę ekspozycji urządzeń sterowania ruchem kolejowym (usrk) i poprawę jej estetyki. Pierwotne bardzo ambitne plany musieliśmy jednak dopasować do ograniczonych mocno możliwości finansowych i czasowych projektu.

dsc_0735 Na „pierwszy ogień” poszła nastawnica z posterunku odstępowego. Dzięki wsparciu z programu „Tesco” mogliśmy zakupić brakujące niezbędne narzędzia do naszej „mini pracowni konserwatorskiej usrk” – to skróciło nam czas wykonywania wielu czynności, realizowanych dotąd w odległym o blisko 100 m warsztacie. Sporym wydatkiem sfinansowanym z projektu były farby dobrej jakości konieczne do zapewnienia odnawianym eksponatom trwałej i estetycznej powłoki malarskiej.

dzwignie_post_odst05 Dzięki temu rozpoczęte jeszcze zimą działania latem nabrały wreszcie oczekiwanego przez nas tempa. Nic więc dziwnego, że ukończona została wreszcie zewnętrzna i wewnętrzna renowacja elementów aparatu blokowego. Następnie został on zmontowany „na gotowo” na ławie nastawczej.

Równolegle trwała renowacja dźwigni sygnałowych. Podobnie jak aparat blokowy zostały rozebrane na „czynniki pierwsze” a następnie oczyszczone z warstw starej farby. Także i one zostały następnie zabezpieczone anytkorozyjnie i pomalowane na docelowe kolory, a następnie trafiły na swoje miejsce na ławie nastawczej. Kolejnym krokiem będzie tu wprowadzenie uzależnień z częścią pozostałych urządzeń znajdujących się na wystawie. Ale to już plany nadchodzącą przyszłość.

img_1177 Prace związane z projektem nie toczyły się tylko w pomieszczeniach Parowozowni. W domowym zaciszu u naszych wolontariuszy, wieczorową porą odbywała się dygitalizacja materiałów archiwalnych oraz wykonywanie całkowicie nowych rysunków. To wszystko posłużyło jako podstawa do opracowania tablic informacyjnych w formacie A2 opisujących historię usrk czy zasady ich działania. Po wydrukowaniu ich na spienionym PCV stanowią istotne ułatwienie dla osób odwiedzających wystawę i wspomagają wykład przewodnika.

img_1214 Ważnym elementem naszych działań wspartych z programu #DedydujeszPomagamy było przywrócenie „do żywych” drugiego z semaforów znajdujących się na na wystawie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Pięciokomorowy sygnalizator dotarł do nas bodajże z sali szkoleń lokomotywowni Warszawa-Odolany. I zasadniczo przez długie lata stał tak bardziej będąc klasycznym zawalidrogą, niż autentycznym eksponatem. Ponieważ nikt specjalnie mu dotąd nie poświęcał czasu to jego wygląd był bardzo daleki od idealnego.
W związku z powyższym podjęliśmy decyzję o poddaniu go kompleksowej renowacji. Jego głowica została oczyszczona ze starej farby i pomalowana „na gotowo”. Ponieważ dotarł on do nas częściowo uszkodzony i zdekompletowany to zamówione też zostały brakujące tarcze tłowe. Po ich dostarczeniu, wraz z częścią z nich zachowanych, zostały one pomalowane i umieszczone na urządzeniu. Naszym założeniem jest, by ekspozycja usrk „żyła” – stąd semafor został dodatkowo wyposażony w układ elektroniczny sterujący wyświetlaniem kolejno wszystkich możliwych zgodnych z obowiązującymi przepisami sygnałów.

Z funduszy projektu zakupiliśmy również fabrycznie nowe wskaźniki W1, W5 i W11b niezbędne do uzupełnienia kolekcji najważniejszych sygnałów tego typu.

20181103_175218 20181225_130612

Tegoroczne prace na wystawie urządzeń sterowania ruchem kolejowym wsparte zostały z programu grantowego Tesco – „Decydujesz – Pomagamy”.

logotyp-tesco-pomagamy

Na górę strony