Wokulski przyjechał do Skierniewic

9. października na peronie 1. stacji osobowej w Skierniewicach stanęła zamyślona postać w cylindrze i staromodnym sakpalcie. To plenerowa rzeźba autorstwa Roberta Sobocińskiego przedstawiająca postać literacką – Stanisława Wokulskiego, który ma swój skierniewicki epizod kolejowy, znany z kart „Lalki” Bolesława Prusa. Okazją do odsłonięcia rzeźby stała się 165. rocznica otwarcia odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z Warszawy do Skierniewic, a organizatorem uroczystości był Prezydent Skierniewic, Rada Miasta oraz Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Do współorganizowania zostaliśmy zaproszeni, bowiem pojazdem pochodzącym z kolekcji PSMK – starym, 121-letnim wagonem z fabryki Ludwika Steinfurta, na peron przy budynku dworca zostali zawiezieni VIP-owie oraz aktorzy plenerowej inscenizacji opartej na motywach „Lalki”. Wcześniej, jeszcze na terenie Parowozowni nasi pasażerowie ubrani w stroje z epoki pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Aktorzy inscenizacji Lalki Odsłonięcie pomnika Wokulskiego na dworcu Skierniewice Aktorzy inscenizacji Lalki

Wśród zabierających głos w oficjalnej części uroczystości był m.in. przedstawiciel PSMK Paweł Mierosławski. Przypomniał, jak wiele w swym rozwoju, Skierniewice zawdzięczają kolei oraz zauważył, że odsłaniana postać Wokulskiego będzie pierwszą w kraju rzeźbą podróżnego, ustawioną w najbardziej właściwym miejscu – na peronie. W drodze powrotnej, historycznym pociągiem (prowadzonym lokomotywą Ls40) przywieźliśmy do Parowozowni VIP-ów oraz przedstawicieli mediów. Goście wzięli udział w otwarciu okolicznościowej wystawy przygotowanej ze zbiorów Pawła Mierosławskiego: „Czym Wokulski jeździł do Paryża? Parowozy XIX wieku na pocztówkach z Belle Epoque”. Dla mieszkańców miasta, wystawa była dostępna do późnych godzin popołudniowych.
Warto dodać, że wyjazd historycznego pociągu na dworzec był możliwy dzięki dobremu współdziałaniu z Zakładem Linii Kolejowych w Łodzi, który współpracował z Urzędem Miasta przy organizowaniu uroczystości.

X. ogólnopolskiegi zlot Klubu Forda Pumy

Tego dnia, na terenie Parowozowni gościliśmy także uczestników X. ogólnopolskiego zlotu Klubu Forda Pumy. Uczestnicy zostali zapoznani z historią obiektu, obejrzeli zbiory PSMK oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia swoich samochodów ustawionych przy wielkich, zabytkowych parowozach.

(ipa)

Na górę strony