Święto Kolejarza

W ostatnią sobotę listopada odbyły się w skierniewickiej Parowozowni obchody przypadającego dzień wcześniej (25.11) Święta Kolejarza. Jak w latach poprzednich, obchody tego Dnia skierowano do wszystkich osób, jakkolwiek związanych z koleją. Poprzez plakaty, zapowiedzi radiowe i informacje internetowe zaprosiliśmy czynnych i emerytowanych pracowników kolei, turystów oraz mieszkańców regionu. Obchody rozpoczęły się o godzinie 8.00 mszą świętą odprawioną w kościele pw Najświętszego Serca Pana Jezusa na skierniewickim Widoku za zmarłych i żyjących pracowników skierniewickiego węzła. Kościół ten jest siedzibą parafii, do której należy Parowozownia. W wygłoszonym kazaniu odprawiający mszę kapłan zwrócił uwagę na trud kolejarski oraz wskazał istotę i wagę pracy w życiu każdego z nas. Na zakończenie, wszyscy kolejarze skierniewiccy po błogosławieństwie otrzymali serdeczne życzenia od księży i proboszcza parafii.

Święto Kolejarza 2011 Święto Kolejarza 2011

Już w Parowozowni, oprócz spotkania ludzi kolei i zwiedzania zabytkowego kompleksu, po raz drugi udało się zorganizować prezentację nowoczesnych lokomotyw. Na nasze zaproszenie po raz kolejny odpowiedziała firma Lotos Kolej Sp. z o.o. W tym roku Lotos przedstawił w Skierniewicach dwie lokomotywy: spalinową TRAXX F140DE (nr 92 51 3 650 017-8) i elektryczną TRAXX F140DC (nr 91 51 5170 019-1).

Święto Kolejarza 2011, lokomotywa TRAXX F140DE Święto Kolejarza 2011, lokomotywa F140MS Święto Kolejarza 2011, elektrowóz Husarz Święto Kolejarza 2011, lokomotywa manewrowa SM30-150

Park lokomotyw towarowych uzupełniła doskonale manewrowa SM31-150 z łódzkiej lokomotywowni PKP Cargo S.A. Najnowszy tabor pociągów ekspresowych reprezentował „Husarz” (nr 91 51 5 370 004-1) na co dzień kursujący w barwach PKP Intercity S.A. Husarz przybył do Skierniewic ciągnąc nowoczesny wagon restauracyjny.

Mieliśmy obawy o kaprysy listopadowej aury. Ale sprzyjało nam szczęście – mimo zapowiedzi, nie padało, a przez sporą część dnia zza chmur pokazywało się słońce umożliwiając wykonywanie zdjęć w pełnej gamie kolorów, jakie dumnie prezentowały lokomotywy. Słońce umożliwiło także wydobycie pełnej gamy rozmaitych odcieni kolejowych mundurów i ubiorów służbowych, zarówno tych historycznych, jak tych całkowicie współczesnych.

Święto Kolejarza 2011, lokomotywa F140MS Święto Kolejarza 2011, elektrowóz Husarz Święto Kolejarza 2011, kabina maszynisty Święto Kolejarza 2011, wnętrze lokomotywy

Podczas spotkania ludzi związanych z koleją, emerytowanych pracowników węzła odwiedzili uczniowie związanej z koleją od 1918 roku skierniewickiej Szkoły Podstawowej nr 4. Dzieci przyniosły wiersze, laurki i wykonaną przez siebie papierową postać umundurowanego kolejarza. W trakcie spotkania, p. Mieczysław Suchojad, przewodniczący, zrzeszającego pracowników kolei, koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wręczył przyznane medale za zasługi dla Związku. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno byłego Naczelnika MD Skierniewice p. Józefa Kopczyńskiego, w okresie wojny żołnierza ruchu oporu, pracownika parowozowni w latach 1944-1989.

W tegorocznym Dniu Kolejarza uczestniczyło ponad 330 osób, które oprócz zwiedzania kabin maszynisty, mogły zobaczyć wykonane w tym roku wystawy tematyczne: „Urządzenia sterowania ruchem kolejowym” i „25 lat ochrony zabytków kolejnictwa w Polsce” oraz wystawę „Szlakiem lirycznych impresji” autorstwa Marka Zienkowicza, jednego z członków PSMK. Obchodami kolejarskiego święta zakończyliśmy tegoroczny sezon turystyczny. W ciągu mijającego roku odnotowaliśmy rekordodwiedziło nas ponad 3800 zwiedzających.

Na górę strony