Specjalny Dzień Otwarty (14-15 września)

W dniach 14-15 września na terenie zabytkowej Parowozowni Skierniewice odbyło się nadzwyczajne wydanie „Dnia Otwartego”. „Nadzwyczajne”, bowiem w tych dniach w Skierniewicach odbywało się doroczne, obecnie już XXXVI Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw a dodatkowo na ten weekend przypadły XXI Europejskie Dni Dziedzictwa i XII Dni Transportu Publicznego.

Warto podkreślić, że obchody „kwiatowo-owocowego święta” odbywają się nieprzerwanie w Skierniewicach („stolicy sadownictwa”) od 1977 roku. Są one zawsze okazją do zaprezentowania osiągnięć krajowego i nie tylko szeroko pojętego ogrodnictwa, sadownictwa i warzywnictwa.

Specjalny Dzień Otwarty 2013, grupa zwiedzających Specjalny Dzień Otwarty 2013, Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków kultury w Europie. Głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Tegoroczne EDD w Polsce odbyły się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano” mając na celu przypomnienie, jaką wartością jest własna państwowość. Parowozownia Skierniewice przybliżyła rozwój i rolę myśli technicznej prezentując jedno z jej ważniejszych dokonań – powstanie kolei.

Dodatkowo w niedzielę (15 września) nastąpiło otwarcie Dni Transportu Publicznego – tzw. dzień kolejowy. Dni Transportu Publicznego stanowią od 2002 roku cykliczną imprezę organizowaną w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem kampanii jest promocja komunikacji publicznej (miejskiej i kolejowej). Inicjatorem i organizatorem DTP w Polsce jest Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej z Warszawy. Punktem kulminacyjnym tygodnia jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. Tegoroczne DTP odbywają się przez dwa weekendy – w niedzielę (15 i 22 września) w Parowozowni Skierniewice (dni kolejowe) oraz w sobotę 21 września w Warszawie (tzw. dzień miejski).

Mimo kapryśnej, a momentami nawet kiepskiej pogody nie zawiedli nas goście. Przez sobotę i niedzielę odwiedziło nas 1100 osób. W tych dniach zaprezentowaliśmy – na zewnątrz szerszą niż co miesiąc wystawę zabytkowego taboru kolejowego, a ponadto wnętrza hali maszyn i kuźni z wystawami: pokonkursową „Historia w żelazie zaklęta” złożoną z najlepszych zdjęć wykonanych w ramach pleneru fotograficznego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i okolicznościową, poświęconą działalności zawodowej Hipolita Cegielskiego.

Największą atrakcją okazała się możliwość skorzystania ze znacznie wydłużonej trasy zwiedzania wewnątrz hali wachlarzowej udostępnionej w szerszej formie dzięki wykonanym, w ramach przyznanych dotacji pracom remontowym dachu.

Specjalny Dzień Otwarty 2013, zwiedzane hali wachlarzowej   Specjalny Dzień Otwarty 2013, pociąg specjalny

Szczególnie miło było nam powitać po raz kolejny gości z Łodzi, którzy w sobotę przybyli bezpłatnym specjalnym pociągiem sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przejazdy zmodernizowanymi z unijnej dotacji elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN57 (Przewozy Regionalne sp. z o.o.) organizowane były przez całe lato w ramach projektu promującego turystykę – także kolejową w województwie łódzkim.

Na górę strony