Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

camp2018_3
Zapraszamy na tegoroczny Obóz Wolontariacki!

Zachęceni powodzeniem poprzednich edycji, także w 2018 r. w dniach: 11-15 sierpnia; 25-26 sierpnia; 22-23 września; 6-7 października; 20-21 października; zapraszamy wszystkich chętnych do naszej historycznej Parowozowni, by sprawdzili się jako Wolontariusze w trakcie specjalnego Obozu. Do udziału w nim tradycyjnie już zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, posiadają dobry stan (…)

87260029
Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” w Parowozowni

W niedzielny wieczór 14 października, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mieszkańcy Skierniewic mogli obejrzeć historycznych wnętrzach naszej hali maszyn Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” poświęcony przedmiotowej bitwie. Zgodnie z informacją autorów spektaklu w batalii z 1914 r., nazywanej Bitwą Łódzką, w ciągu 26 dni straciło życie 200 tysięcy (…)

mdsc_0177
SR71-04 nowym eksponatem w Parowozowni Skierniewice

Staropolskie przysłowie głosi, że od przybytku głowa nie boli, a my się bardzo często zarzekamy, że już nigdy nie chcemy więcej nowych eksponatów do Parowozowni Skierniewice. Co jednak zrobić, jak ktoś nam oferuje pojazd całkowicie za darmo i jeszcze na dodatek przygotowany do ekspozycji? Czy można odmówić takiej propozycji? Oczywiście, (…)

p_20181007_125529
Piły kontra sekatory

Również w weekend 6-7 października kontynuowaliśmy wycinkę samosiewów obficie porastających dzięki wyjątkowo żyznemu podłożu dawne zasieki węglowe. Tym razem pod sekatory i piły spalinowe poszły krzaki rosnące w składzie wzdłuż toru 55. Za dwa tygodnie (20-21 października) planujemy wykonać ostatnie w tym roku cięcia i zakończyć Obóz Wolontariacki wycieczką dydaktyczną (…)

SONY DSC
Październikowy Dzień Otwarty za nami

W sobotę 6 października odbył się ostatni w tym roku typowy „Dzień Otwarty”. Tradycyjnie w jego trakcie Goście Parowozowni mogli poznać dzieje obiektu oraz zgromadzonych w nim eksponatów. Specjalnym wydarzeniem mu tym razem towarzyszącym było uroczyste przekazanie przez PKP Energetyka SA do kolekcji PSMK wagonu motorowego SR71-04. Ponadto dostępne były: (…)

Na górę strony