Witamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna w zdobyciu informacji dotyczących działalności naszej Organizacji, zachęci Państwa do odwiedzenia Parowozowni Skierniewice w trakcie organizowanych Dni Otwartych oraz innych imprez, a być może stanie się zachętą do udzielenia pomocy przy wciąż organizowanym siłami społecznymi muzeum dawnej kolei w Parowozowni Skierniewice.

Ostatnie aktualności

p_20160911_143421
Zapraszamy na IV turnus obozu wolontariackiego!

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji na kolejny turnus naszego Obozu Wolontariackiego. Odbędzie się on w naszej Parowozowni w dniach 1-3 września 2017 r. w ramach realizacji projektu „Wolontariat w Parowozowni Skierniewice metodą kreowania patriotycznej troski o dziedzictwo pierwszej polskiej kolei” wspartego przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa z programu „Wolontariat dla dziedzictwa”. Projekt skierowany jest do wszystkich, którzy ukończyli (…)

camp2017_0
Rozpoczynamy kolejny sezon obozów wolontariackich w Parowozowni

Także w 2017 r. zapraszamy wszystkich chętnych do naszej historycznej Parowozowni, by sprawdzili się jako Wolontariusze w ramach realizacji projektu „Wolontariat w Parowozowni Skierniewice metodą kreowania patriotycznej troski o dziedzictwo pierwszej polskiej kolei” wspartego przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa z programu „Wolontariat dla dziedzictwa”. Projekt skierowany jest do wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, posiadają dobry (…)

dsc_0052
Rozpoczął się remont pompowni

Z początkiem sierpnia ruszyły prace remontowe przy jednym z najstarszych budynków na terenie Parowozowni – powstałej w 1880 r. stacji pomp (popularnie zwanej pompownią) dostarczającej wodę dla skierniewickiej stacji kolejowej. Prace te są współfinansowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego oraz ze środków pochodzących z 1% podatku przekazywanego PSMK. Realizowane są one przez skierniewicką firmę (…)

img_7467
II turnus Obozu Wolontariackiego przeszedł do historii

W dniach 4-6 sierpnia odbywał się kolejny, trwający tym razem trzy dni, turnus Obozu Wolontariackiego, który realizujemy dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W szczytowym okresie – w sobotę – brało w  nim udział blisko 30 osób (łącznie z członkami PSMK), zajmujących się szerokim spektrum prac, począwszy od dbania o estetykę terenu, poprzez prace przy (…)

img_7469
Intensywny sierpniowy Dzień Otwarty w Parowozowni

Upalna sierpniowa aura nie zapowiadała aż takiej frekwencji, jaką udało nam się osiągnąć w trakcie Dnia Otwartego 5.08.2017 r. Przez cztery godziny nasi przewodnicy mieli pełne ręce roboty oprowadzając w sumie 381 osób! Bardzo dużym wsparciem dla pracy naszych Kolegów okazali się uczestnicy trwającego od 4 do 6 sierpnia Obozu Wolontariackiego odbywającego się (…)

plener-20082016_3
Zapraszamy na wieczorny plener fotograficzny w Parowozowni

Wychodząc ku Państwa oczekiwaniom i często zgłaszanym prośbom w sobotę 19 sierpnia organizujemy w Parowozowni Skierniewice otwarty plener fotograficzny. W godzinach 18.00-21.00 zapraszamy wszystkich amatorów fotografii na wykonywanie zdjęć bez obecności turystów zazwyczaj utrudniających udane kadry. Uczestnictwo w plenerze jest równoważne z akceptacją niniejszego regulaminu. Zapisy odbywają się na miejscu w (…)

Na górę strony