Ostatni Dzień Otwarty w Parowozowni Skierniewice

Ostatni Dzień Otwarty w Parowozowni, 2013

W sobotę, 5 października w zabytkowej Parowozowni Skierniewice odbył się szósty, ostatni w tym roku Dzień Otwarty. Był to pracowity rok – podczas stałych i okazyjnych dni udostępniania, parowozownię obejrzało ponad 5 600 osób, czym znów poprawiliśmy poprzedni rekord. Cieszymy się z tego bardzo i chcemy, aby rekordy takie padały w kolejnych latach. Chłodna, choć słoneczna pogoda, nie stanowiła dla naszych gości przeszkody. Do Parowozowni przybyło tym razem 168 osób. Oprócz normalnego zwiedzania hali i ekspozycji stałych było tym razem więcej możliwości zrobienia sobie zdjęcia z „prawdziwym kolejarzem”, z czego chętnie (a czasami też z lekką obawą) korzystały dzieci. Październik dał bowiem możliwość naszym koleżankom i kolegom wystąpić w płaszczach i cieplejszych – prezentujących się w pełnej krasie mundurach. Zwiedzający mieli także ostatnią w tym roku możliwość oddania swego głosu na najlepsze zdjęcie wykonane w ramach pleneru fotograficznego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, którego efektem jest wystawa pokonkursowa „Historia w żelazie zaklęta”.

W samo południe odbył się piękny koncert w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Makowa. Była okazja wysłuchania nie tylko takich standardowych dla orkiestr kompozycji jak marsze amerykańskiej, dyliżansowej poczty, ale także bogatego, a rzadko spotykanego repertuaru południowoamerykańskiej muzyki tanecznej. Na zakończenie orkiestra brawurowo odegrała wiązankę nigdy nie starzejących się przebojów radiowych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Ostatni Dzień Otwarty w Parowozowni, 2013,Orkiestra dęta OSP Maków   Ostatni Dzień Otwarty w Parowozowni, 2013,Orkiestra dęta OSP Maków

Makowska orkiestra gra już 65 lat, istniejąc od 1947 roku. Warto przy okazji wspomnieć, że skierniewicka parowozownia w tym samym czasie, przez szereg lat po zakończeniu ostatniej wojny była domem dla orkiestry kolejarzy, jednej z trzech w tamtym okresie istniejących równolegle w Skierniewicach.

***

Na ostatnie tegoroczne zwiedzanie zapraszamy 23 listopada – specjalne wydanie dnia otwartego z okazji Święta Kolejarza przypadającego dwa dni później. Prawdopodobnie tego dnia będzie można zobaczyć świeżo odrestaurowaną lokomotywę akumulatorową AEG 4184 z 1928 r.

Oprócz wystawy zabytkowego taboru kolejowego PSMK będzie można także zobaczyć współczesne lokomotywy przewoźników kolejowych. Szczególne zaproszenie kierujemy do emerytowanych kolejarzy, dla których przygotujemy tradycyjny skromny poczęstunek.

Na górę strony